Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostane Brod z prodeje velkého sálu čtyři a čtvrt milionu korun?

Havlíčkův Brod – Není nad to, když o jakékoliv problematice hovoří lidé, kteří o věci mají dostatek informací a znají fakta.

30.1.2012
SDÍLEJ:

Jiří ČáslavskýFoto: DENÍK/Nela Kyselová

To mluvím jenom o besedování, má-li však ne zcela informovaná osoba hlasovat v zastoupení občanů o dost občansky citlivé a finančně náročné transakci, tak to je již na pováženou.

Jednatel společnosti Kulturní dům Ostrov již též vstoupil do let, a tak se rozhodl stihnout svůj poslední majstrštych: rozdvojit kulturní dům na dva spolu nesouvisející objekty a jeden z nich prodat, načež by z části utržených peněz zmodernizoval ten, který si ponechá. Tedy ten s divadlem – kinem, neboť objekt s velkým sálem oficiálně nabídl městu k odkupu, a to za 16 milionů. Starosta neprodleně svolal mimořádné zasedání zastupitelstva. Jednatel však ještě před datem jednání zastupitelstva nabídku pro město překvapivě stáhl a nebylo tudíž o čem rozhodovat. Na jednání zastupitelstva jednatel, ač byl pozván starostou města, nepřišel, a to s vysvětlením, že o všem rozhodne valná hromada společnosti, která se koná právě dnes.

Na jednání valné hromady je přítomen i náš delegát za město. Je jedním z osmi zástupců majitelů společnosti. Zvolili jsme místostarostu Kuželku, který se již dobře rok o poskytování kultury pro město, zprostředkovaně přes Kulturní dům Ostrov (KD), zajímá. Nejspíše ho čeká hrozná role. Město, ač je 21 % vlastníkem společnosti, je vlastníkem minoritním a s ohledem na složení valné hromady nemůže ovlivnit vůbec nic. Většinoví vlastníci KD zcela ovládají. A tak to je již 20 let!

Právě někdy na začátku devadesátých let byl tento chuchvalec majetkových nejasností stvořen. Z ředitele Stejskala se stal jednatel založené společnosti s ručením omezeným. V těch letech byl i zastupitelem a tehdejší „město“ bylo s „Ostrovem“ jedno tělo i duše. Sokolové několikrát restituovali svoji Sokolovnu (kino OKO) a ta zase připadávala městu. Takto se to opravdu střídalo, snad po týdnech. Když byl nárok na straně města, tak město používalo KD jako exekutorskou firmu na vybavení kina OKO – polepili v kině OKO svými „DKP“ všechno, od židlí po lampičku. Řekne někdo, že to není pravda?

Město by mělo objednat audit

Jsem moc rád, že jsme na zasedání zastupitelstva nerozhodovali, zda má město část KD koupit. Netroufám si tipnout, jak by hlasování dopadlo. Za sebe jsem věděl, že budu proti. Nesouhlasím s dělením KD. A co hlavně: přeji si, aby byl konečně rozkryt chuchvalec majetkových nejasností. Aby se město dobralo faktů, samo by mělo objednat na společnost KD, kde je spoluvlastníkem kompletní audit. Účetní i vnitřní.

Mám otázky, moc důležité: Jaký je vztah mezi společnostmi Kulturní dům Ostrov a Kulturní dům Ostrov s.r.o. ? Je to samojediná firma? V čím vlastnictví jsou pozemky zastavěné a pozemky přilehlé? Společností používané, například parkoviště? Nevisí na majetku pohledávky nebo dluhy? Šeptá se, že existuje velká vnitřní zadluženost.

A teď ještě pár faktů pro čtenáře. Město Havlíčkův Brod je jedním ze tří vlastníků společnosti Kulturní dům Ostrov. Vlastníme 21 %, to je 7,5 milionu korun hodnoty společnosti. Každý rok město poskytuje společnosti dotaci 1,2 až 1,5 miliónu korun na uchování provozu divadla a kina. Tato dotace nezvyšuje kapitálový podíl města ve společnosti. Každoroční dotační suma pokrývá veškerou roční spotřebu energií pro celý KD. Vycházím z materiálu KD, ne starších než tři roky, který byl poskytnut zastupitelstvu. Tehdy tyto energie byly součtem za 950 tisíc. Že je paráda v tomto rámci podnikat?

Jednatel má zřejmě další zájemce o koupi velkého sálu. S tím v této chvíli nic nezmůžeme, ale musí si uvědomit, že jestliže po spoluvlastníkovi požadoval cenu 16 milionu, tak cizímu kupci musí určit cenu přes 20 milionů. Městu totiž vznikne nárok na částku odpovídající jeho 21 % podílu z prodávaného majetku, to je 4 253 000 korun. Těch městu určených 16 milionů bylo totiž za 79 % odhadnuté hodnoty velkého sálu. Z těchto čísel máme právo vycházet. Doufám, že není politická matematika jiná.

Jiří Čáslavský
autor je členem havlíčkobrodského zastupitelstva

30.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení