Velké změny v parkování pár měsíců po krajském městě spustili také v Havlíčkově Brodě. Radnice předem deklarovala, že na to chtějí jít jinak než v Jihlavě. Bude to ovšem platit i co se týká pokutování.

V Jihlavě dávají strážnici lidem dost času se s modrými zónami seznámit a nesnaží se vybrat co nejvíce peněz na pokutách. Sám jsem byl u situace, kdy na služebnu městské policie přišla řidička s tím, že zónám nerozumí. Dostalo se jí podrobného vysvětlení, kde stát a jak zaplatit parkovné. Naopak pokutu za špatné parkování, kterou přišla zaplatit, jí strážci zákona odpustili. Loučila se s úsměvem. Další lidé se pak neustále ptají na sociálních sítích, co lze, co nelze a radnice odpovídá. Ani auto kontrolující SPZ nemá být v prvních týdnech ve městě proto, aby rozdávalo pokuty. Bude spíše jen monitorovat situaci.

Albert Na Slunci umožňuje zákazníkům zaparkovat auto až na dvě hodiny zdarma. Někteří tuto plochu berou jako odstavné parkoviště.
Řidiči v Jihlavě se snaží vyzrát na modré zóny. Parkují i proti předpisům

V Brodě to bude zřejmě trochu jinak. Po dvou až třech mírnějších týdnech tam mají tresty přitvrdit. Strážníci s aplikací v mobilním telefonu snadno zjistí, které auto stojí v modré zóně neprávem a trest řidiče nemine. Přijde mi to jako poměrně drsný postup, osobně bych dal lidem o něco delší dobu na to seznámit se s novými pravidly hry. V Jihlavě je totiž dnes i přes lidský přístup strážníků dost lidí, kteří se radši modrým zónám vyhýbají. Když jim radnice v Brodě vzkáže, že kontroly budou, a to přísné, vystavuje je tím možná až zbytečnému tlaku.

Městská policie kontroluje nový systém parkování v Brodě, nejdražší je náměstí. Hodina vyjde na 90 korun.
Kontrola parkování v Havlíčkově Brodě: hříšníka ukáže policii telefon