Řidiči senioři se bouří. Jejich mladší kolegové u sebe nemusejí nově mít ani řidičský průkaz, stačí mobil. Starší musejí mít potvrzení o zdravotním stavu, jinak jim hrozí pokuty. Řidiči senioři se cítí diskriminovaní a zcela právem. Je záhadou, kde se nyní bere tolik pohrdání dříve narozenými, připomínající báseň Jana Nerudy Dědova mísa.

Opatření staví seniory do rolí méněcenných jedinců, kteří musejí být pod nepřetržitou kontrolou. Přitom nezapomínejme, že se naši mocní zase snaží posouvat nám hranici odchodu do důchodu směrem do nekonečna. Tudíž pokud je senior schopen bez problémů i ve vysokém věku intenzivně pracovat, je tedy schopen bez problémů řídit auto. Bez potvrzení!

Nehoda v Ledči nad Sázavou, při které se zranila starší řidička. Foto: poskytla PČR
Řidičce zhasl motor, když vjížděla do křižovatky v Ledči. Skončila v příkopu

Přitom podle policejních svodek řadu průšvihů za volantem působí často „mladí a neklidní“ s mokrým řidičákem, milovníci alkoholu a drog. Pokud mají senioři mít u sebe potvrzení, že nejsou senilní, pak my ostatní musíme s sebou vozit místopřísežné prohlášení, že nejsme opilí, ani zdrogovaní.

Senior za volant sedá, protože nemá na výběr. Často bydlí na venkově, se špatnou dopravou. Bez auta se nedostane k lékaři, na nákupy, za kulturou, ba ani na úřad. Senior bez auta se stává na vsi vězněm vlastního domova. Jen málo důchodců si může ke každé cesta do civilizace zavolat taxík.