Mě v takové chvíli spíš napadla otázka, jsme opravdu „my“ o tolik rozumnější a chytřejší než „oni“?

Partička sektářů si nechá řídit život jakousi „velkou matkou“, která jim svou filozofií zřejmě pěkně vymývá mozek. Ale kolik z nás, dospělých a svéprávných, si nechá řídit život reklamou, obdivuje hloupé hvězdičky šoubyznysu, mozek si nechá dobrovolně vymývat bulvárem, který nás přesvědčuje, že musíme být superkrásní, superúspěšní a superbohatí. Že mít průměrný plat a vrásky je zločin, že člověk starší pětačtyřiceti let je stařec, patřící na smetiště. Kuroslepská „velká matka“ údajně shrábla majetky, které jí její ovečky darovaly ve slepé důvěřivosti.

Přitom to není tak dávno, co u nás stovky lidí i vysokoškolsky vzdělaných svěřily celoživotní úspory s vidinou snadného zisku jakémusi panu Koženému, kterého před tím nikdy neviděli.Velká matka zřejmě svým ovečkám slíbila ráj tady i po smrti, a to je asi důvod, proč ji tak slepě poslouchají.  My pravidelně každé čtyři roky nasloucháme kázání různých politických „guru“, kteří nám slibují, že se už konečně budeme mít všichni dobře, budeme žít v právním státě bez korupce, kde zákon platí pro každého. Hotový ráj na zemi.

A my tomu věříme. Jdeme znova a opět jako ovce, abychom vhozením lístečku do volební urny dostrkali k moci stále horší gaunery. Myslím, že při pohledu na baštu kuroslepské sekty smích není na místě. Naše soukromé sekty, kterým někdy tak rádi a ochotně sloužíme, nejsou o nic lepší. Jen mají možná nenápadnější a modernější kabát, ale podstata je stejná.