V posledních letech pozoruji kolem sebe zajímavé věci. Zajímavé především proto, že jsou protichůdné. Mluví se o tom, že bychom se měli více zajímat o svou historii, zachovat kulturní dědictví, pečovat o přírodu, zadržovat vodu v krajině. Souzním s těmito věcmi, myslím si, že odkazy našich předků jsou důležité a pokud to jen trošku jde, měly by se zachovat.

Proto mne tak trochu nadzvedlo ze židle, když jsem se dozvěděla, že statek v Havlíčkově Brodě, který měl stoletou historii, půjde k zemi. Místo něho, světe div se, vyroste nákupní centrum. Co na tom, že je Brod různými supermarkety a podobnými centry takřka přecpaný? Argumentem může být, že každý si se svým majetkem může dělat, co chce.

Stavba obchodní zóny Stříbrný dvůr v Havlíčkově Brodě
Místo bývalého statku roste v Brodě nákupní zóna Stříbrný dvůr

Nejhorší na tom ale je, že stavba už několikátého nákupního centra se prakticky děje se souhlasem města, které kvůli tomu dokonce měnilo územní plán. I přesto, že samotný starosta neví, jestli další nákupní zóna podnikání v Brodě pomůže.

Podobná situace je však i jinde na Vysočině. Místo zachování kousku rozkvetlé louky uprostřed města se tam začnou stavět paneláky. A obec, která se mohla chlubit přírodou za každým domem, si teď nechá bůhví kvůli čemu pokácet několik krásných a vzrostlých stromů. Paradoxně zelenou tomu dalo životní prostředí.

Budoucí podoba lokality Koubek v představách města. Se souhlasem Chotěboře
Zastupitelé rozhodli. Na Koubku v Chotěboři se může stavět

Je to zvláštní svět, ve kterém převažují zájmy jednotlivce nad tím, co je dobré pro lidi. A tak trochu smutný.