Třebíčského rodáka Antonína Kalinu dlouho nikdo neznal. A i nyní o něm vědí jen lidé v Třebíči a ti, kteří se zajímají o holokaust. Kalina totiž, byť sám vězněný nacisty v koncentračních táborech pro své komunistické názory, zachránil ke konci války přes 900 židovských chlapců. V Buchenwaldu vytvořil podzemní hnutí, jež dětem shánělo jídlo či deky, a nakonec zfalšoval i identitu těchto hochů. Esesáci tak těsně před příchodem Američanů zjistili, že v Kalinově bloku už nejsou žádní Židé, které by mohli zlikvidovat.

Obálka knihy Chlapec z bloku 66. Kalina je zmíněn i v anotaci.
Chlapec z bloku 66: román s třebíčským Schindlerem je bestseller, vychází česky

Kalina o tom nikdy nemluvil. Teprve v roce 1988 s ním američtí filmaři natočili krátký rozhovor, kde nad svým hrdinstvím mávl rukou. Roku 1990 zemřel a zase se na vše zapomnělo. Přeživší hoši, nyní již staří páni, pak ale začali o svých osudech mluvit a o Kalinu se počal zajímat publicista Stanislav Motl. Kalina byl roku 2012 oceněn titulem Spravedlivý mezi národy, Motl o něm napsal knihu a natočil dokument, uctil ho prezident i Třebíč. Jenže do širšího povědomí se jeho jméno stále nedostalo.

Nyní ale izraelská autorka Limor Regev napsala knihu Chlapec z bloku 66. Je to biografický román o jednom z oněch hochů. Kalina v něm má velkou roli. Kniha vyšla v angličtině, italštině, španělštině a ruštině – a totéž se předpokládá i románu, který Regev chystá přímo o Kalinovi. O jeho hrdinství se tak dozvědí lidé po celém světě. Třebíč by tuto příležitost tedy měla chytit za pačesy.