Před necelými třemi měsíci se hokejový Bruslařský klub dočkal finanční podpory ve výši pěti milionů korun na dva roky plus půl milionu mimořádné dotace na letošní rok.

O podobné podmínky žádal i druhý nejpopulárnější sport ve městě – fotbal, a to 1,85 milionu, rovněž na dva roky. Tuto žádost posvětil i finanční výbor, ale během chvilky ji v pondělí zastupitelstvo rozcupovalo. Sice prošel protinávrh vedení města o sto padesát tisíc korun nižší na jeden rok, ale tento krok vedení Slovanu rozčílil natolik, že během jednoho dne všichni podali rezignaci. Není se čemu divit, i když se město chlácholí tím, že přidalo 455 tisíc, pořád by to bylo živoření.

Sám jsem se toho jednání zúčastnil a hned osm zastupitelů nebo radních se zdrželo alibisticky hlasování při původním návrhu. Zarážející je fakt, že hned tři z nich (Schwarz, Fikar a Antonín) ještě pár minut před tím slibovali, že pro Slovan zvednout ruku, ale ta jim nad hlavu vystřelila jen při hlasování o hazardu.

Vznikla snad nějaká lobby a tito lidé se stali jen pouhými figurkami na šachovnici? Je smutné a na pováženou, že ředitelé škol nepodporují sport, ale hazard ano. Možná by pomohlo, aby v zastupitelstvu seděli lidé, kteří nemají přímé vztahy k městu (nemají pod městem zaměstnané rodinné příslušníky, nebo nejsou zaměstnanci města přímo oni sami).

Každopádně se teď může ukázat šéf finančního výboru Zbyněk Stejskal z ODS, který prohlásil, že by do sportu nedával žádné peníze. Ten podle něj mají dotovat bohatí rodiče. Tak nyní může jít příkladem a rozdílovou částku sto padesáti tisíc Slovanu dorovnat, nebo se snad politici v lednu obléknou do sportovního a půjdou tři sta dětí trénovat?

Necháme se překvapit, ale tento mat rozhodně výhrou nebyl, což by se mělo odrazit i v příštích komunálních volbách.

petr.veselka@denik.cz