Všechno je ale jinak, teď se blíží finále a rozuzlení. Sto jednička není, Karolína Peak dokličkovala a svoji pidistranu, kterou nikdo nevolil a která byla součástí minulé vládní koalice, ponechala osudu a jednoduše zdrhla. Blíží se tedy finále a katarze v podobě předčasných voleb. Blíží se tím také poslední šance nás, občanů a voličů, abychom zastavili rozklad této země a dali zelenou politikům, kteří jsou toho schopni. A červenou těm politikům, kteří demokracii potřebují jenom pro naplnění svých mocenských a majetkových zájmů.

Začíná být zřejmé, že volební účast bude vysoká. Kdo volby vyhraje, je předvídatelné. Bude to levice. Zda ale bude schopna sestavit vládu se silnou oporou parlamentu, to je otázka. Zda v čele vlády stane po dlouhých létech silný premiér typu Zemana či Klause, to je otázka ještě větší. Sečteno a podtrženo, může se stát, že slabý výkon vlády bude pokračovat v jiných barvách dresů a s trochu lidštější tváří.

Je-li moje úvaha správná, pak musí následovat otázka, co s tím dělat, jak se ve volbách zachovat? Šance je podle mne jediná – poslat do vrcholové politiky někoho z reálného života. Někoho, kdo něco skutečného v životě dokázal, kdo úspěšně řídil firmu a zaměstnával lidi, kdo zkrátka zná jejich skutečné potřeby a reálný život. Myslím si, že nadcházející volby nám mohou v tomto směru poprvé toto řešení nabídnout. Nemyslím tím žádného poloboha a spasitele, ale hybatele, který rozvíří kalné vody marasmu české politiky a pomůže obnovit řízení této země ku prospěchu všech občanů.

Jan Veleba, nezávislý senátor za Chrudimsko a Havlíčkobrodsko