Existují lidé, kteří jsou ortodoxní zastánci všeho zeleného a bojují doslova za každý lísteček. Druhá skupina lidí to naopak nějak výrazně neprožívá a berou to jako přirozenou součást života.

Na druhou stranu se najdou i tací, kteří se nad smyslem kácení stromů pozastaví i z praktického hlediska. Mám tím na mysli například park Budoucnost v Havlíčkově Brodě.

Každý den tímto parkem procházím a říkám si, co všechno by šlo zlepšit. Podle mého názoru je totiž park zarostlý a péči by si zasloužil, jako prase drbání. Pokud to půjde dál, tak si za chvíli budu muset pořídit buzolu, abych našel například pomník Karla Havlíčka Borovského nebo dřevěný altán. Zkrátka revitalizace je rozhodně na místě a o smyslu kácení stromů by v tomto případě neměla být řeč.

Z toho důvodu mě velmi potěšila informace z brodské radnice od místostarosty Libora Honzárka, který mi potvrdil, že v příštím roce projde park Budoucnost kompletní modernizací včetně městského mobiliáře či výstavby nových vodních objektů.

Tento projekt rozhodně podporuji. Stejně tak si myslím, že je na místě i další kácení stromů, které v těchto dnech proběhlo například na Kalinově nábřeží u Billy. Za každý padlý strom se vysadí hned několik stromů nových, které především budou smysluplně a kompozičně umístěny tak, aby nenarušovaly ráz celé krajiny. Definitivně tak snad končí období samovolného vysazování různých dřevin dle vlastního uvážení, které nemělo hlavu ani patu.

Filip.Broz@denik.cz