Když odjížděl syn tuto neděli do hlavního města dříve, než je u něho běžné s tím, že se bude účastnit akcí spojených do již výše zmiňovaného Týdne neklidu, byla jsem docela vyděšena. Poslední protesty studentů vyvrcholily průvodem na Albertov,  a pak následovala Sametová revoluce.

Byla jsem synem ubezpečena, že se zásahu policie a těžkooděnců  v naší demokratické zemi obávat nemusím. Týden neklidu má být jakýmsi festivalem akcí studentů proti připravovanému souboru opatření, který ministr školství označuje  jako reformu školství, a která má zbavit vysoké školy podstatné části stávajících akademických svobod a podstatné části českých teenagerů ztížit přístup ke vzdělání zavedením školného. V rámci tohoto týdne se budou konat debaty, happeningy, průvody…

A hned první den pan ministr školství Josef Dobeš (VV) na tiskové konferenci oznámil, že kabinetu nenavrhne zavedení školného na vysokých školách. Prosazuje však, aby studenti platili více za překročení standardní délky studia. Za rok navíc i studium na více školách by se mohlo platit až 26 000 korun. No, uvidíme, jestli mu tento návrh i optimismus vydrží i po středečním dvouhodinovém pochodu k Úřadu vlády, na který se sjedou vysokoškoláci z celé ČR. Studenti Univerzity Karlovy i ČVUT dostali na tento den rektorské volno.

Zatím se do akce zapojilo jedenáct univerzit z celé republiky a nám rodičům nezbývá nic jiného, než našim dětem popřát, aby se jim týden vydařil a i oni měli po letech možnost vzpomínat na své protesty. Jenom nevím, jaké týdny nás budou čekat v budoucnu. Týden důchodců, protože ministr Miloslav Kalousek (TOP09) uvažuje o zmrazení důchodů.

Nebo snad v souvislosti s plánovanými úsporami zdravotních pojišťoven Týden nemocných. Mohlo by se v názvech týdnů pokračovat, protože kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) nám k tomu dává mnoho příležitostí, a je pouze na nás, jestli budeme jenom přihlížet, nebo se zapojíme a své názory jim ať v demonstracích či volbách dáme jasně najevo.

Ivana Mojžyšková, Havlíčkův Brod