To si jen tak člověk vzpomene na dobu, kdy jsme my, středňáci, byli ještě mladí a krásní (dnes jsme již jen krásní), na prvního máje se líbali pod rozkvetlým stromem nebo chodívali na Petřín k Máchovi, který tam stojí romanticky zalomen, co chlapec kučeravý se zasněným pohledem.

Co na tom, že Karlík Máchů byl ve skutečnosti nejen nadaný básník, ale také pořádně sebestředný sprosťák, který dělal své milované Lori Šonkové ze života takové peklo, až se člověk diví, že ho neutloukla pohrabáčem dřív, než v Pánu zesnul v Litoměřicích. Inu svět chce být klamán. Teď se ti milý Máji, ty náš chlapče kučeravý se zasněným pohledem a hlasem hrdličky, snaží přebrat klientelu už několik let nějaký svatý Valentýn.

Jenže ono to s tím Valentýnem není zas tak úplně košer. Kdo hledá, ten najde. Už staří Římané prý slavili 14. února svátek bohyně Juno. V předvečer svátku vhazovali nezadaní mládenci do urny lístky se jmény svobodných dívek a pak losovali, která že bude po celý rok jejich vyvolenou, drahou a obletovanou. Představte si, když některý mladík vylovil z urny jako kapra z tůně místo krásné štíhlé Julie tlustou a ukecanou Claudii. To muselo být po celý rok radosti v chalupě!

Jinak ten svatý Valentýn byl biskupem už ve třetím století za císaře Claudia. Popraven byl 14. února někdy mezi lety 269 až 273, ve 13. století pak svatořečen. Podle hodnosti už zřejmě pán v letech, neboť holobrádek by měl asi sotva šanci na biskupskou stolici.

Ale huš, další děda! Jako kdyby nám nestačil Santa Claus, který s tím tučným břichem a baňatým nosem vypadá jako dědeček úchyl před mateřskou školou.

Abychom se ale neodchylovali od tématu, neboť to se nehodí. Vysvětleme si, cože to svatý Valentýn vlastně provedl, že skončil na popravišti? Biskup Valentýn porušoval nařízení císaře Claudia, který zakazoval svým vojákům se ženit a tajně je oddával. No výborně pane biskupe, když už táhnout do války za cizí slávu, moc a peníze, s božím jménem na rtech, tak proč nebýt ještě ženatý, aby vás měl kdo oplakávat, i nějaký ten pohrobek po ženáčovi zbude. Možná kdyby Valentýn místo pokoutních obřadů raději protestoval proti nesmyslné válce, udělal by lépe. Mučednická smrt by ho asi stejně neminula, ale dneska by mohl ještě dostat nobelovku za mír.

Tak proč, sakryš, vlastně slavíme svátek, který viditelně ani není náš? Když u nás je doma víc než sto let zasněný chlapec kučeravý s hlasem hrdliččím?
Kdo z nás chce oslavovat nějakého dědulu nebo tahat frajerky z urny, padni komu padni? Slavíme zřejmě proto, že tenhle svátek má tradici v anglosaských zemích, které jsou po čtyřiceti letech zas a opět naši kamarádi. K nám pronikl v posledních desetiletích, jak zlé jazyky tvrdí, hlavně z komerčních důvodů. No a jsme konečně doma!

Nevím jak vás, ale mě už to neustálé napodobování nějakých Velkých bratrů těžce nebaví a unavuje. Buďme ještě rádi, když nám mrška osud nebo neomylná vláda neurčí do budoucna jako Velké bratry třeba nějaké lidojedy z Ubandy Bžundy. To abychom asi spolu s nimi křepčili každý večer přátelsky u ohně v sukýnkách z trávy, mávali palicemi, hýkali jak na lesy a obchodní konkurenty rituálně pojídali!