Právě uplynulý víkend přinesl na Havlíčkobrodsku devět nehod, z toho dvě smrtelné.

„V zimě se jezdí víc podle předpisů, protože řidiči mají před počasím respekt. V dubnu pak nehodovost každý rok narůstá. Proto býval vyhlašován za měsíc bezpečnosti,“ říká vedoucí brodského odboru dopravy Martin Stehno.

Důvodů k opatrnosti je více. „Lepší počasí znamená, že lidé vytahují motorky. Z lidí padá obava z náledí, tudíž jezdí rychleji,“ připojuje se vedoucí brodského dopravního inspektorátu Václav Pejcha. Zdůraznil však, že mezi hezké počasí a vyšší nehodovost nelze položit rovnítko.
Bohužel, když je možnost něco se dovědět o prevenci nebo postupech při první pomoci, nikdo nemá zájem. Názorným příkladem je mizivá účast na víkendové akci přibyslavských hasičů Minuty pro život.

Přes zimu dají auto k ledu

Duben je také obdobím, kdy se na silnice vracejí příležitostní řidiči, kteří své auto předtím nechali „zazimovat“. „Na zimu si odregistrují vozidlo a šetří tímto způsobem na pojistce. První vlna odhlašování přichází po Dušičkách a druhá po Vánocích. Znovu si vůz registrují v dubnu nebo nejpozději v květnu,“ doplnil Stehno.

Podotýká, že pojem „sváteční řidič“ není spojen pouze se staršími lidmi. Okolo svátků – Dušiček, Vánoc nebo Velikonoc – bourají příležitostní šoféři všech věkových kategorií.

Někdy je teplé počasí přecejenom ku prospěchu. V sobotu se například dva Mongolové vykoupali i se svým Renaultem Laguna ve vodách Sázavy. Kdyby se to stalo o pár týdnů dříve, možná by to odnesli zápalem plic.

Renault odplaval kus po proudu

V noci v zatáčce kvůli příliš vysoké rychlosti vjeli do protisměru a narazili do vozu Daewoo. Renault potom vrazil ještě do stromu a sjel do náhonu, který je větví samotné řeky. Vůz se ponořil až po střechu a odplaval kus po proudu. Hasiči oba muže vytáhli z vody a těžká technika pomohla dostat ven auto.

„Tito dva muži odmítli spolupracovat a sdělit, kdo řídil, odmítali i dechovou zkoušku na alkohol,“ sdělil Bohuslav Rada z brodské policie. Údajně prý měli napadnout i své zachránce.