Tragický byl především podzim. Od 14. října do 22. listopadu zemřeli hned čtyři lidé. „V porovnání s předcházejícím rokem 2009 jsme si o dva případy úmrtí pohoršili,“ připustil vedoucí Dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě David Hospodka. „V celkové bilanci ale figurují případy, které nelze do přímé souvislosti s nehodovostí dát. Na mysli mám listopadovou událost z Chotěboře, kde žena vstoupila do jízdní dráhy osobnímu autu a v tuto chvíli ještě není zcela vyloučen motiv související s jejím psychickým stavem, a také úmrtí ve Skuhrově. Tam v lednu 2009 skočila žena pod autobus a dokonala tak sebevražedný pokus,“ vysvětlil Hospodka.

Méně řidičů pod vlivem alkoholu

Havlíčkobrodská dopravní policie řešila v loňském roce 367 dopravních nehod. Vyjížděla i k dalším 371 haváriím, které podle zákona nemuseli jejich účastníci hlásit, a přesto tak učinili. „Snížil se počet osob, které byly těžce zraněny. Bylo jich 26. Ubylo také lehce zraněných. V konečném součtu jich bylo 203,“ pokračoval Hospodka a dodal, že celková materiální škoda na vozidlech a dalších zařízeních dosáhla 25 milionů a 732 tisíc korun.

Jednoznačným pozitivem je snížení počtu nehod, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. „Alkohol u viníka dopravní nehody jsme zaznamenali ve 49 případech. Dalších 45 řidičů jezdících pod vlivem alkoholu jsme zadrželi při dopravních kontrolách,“ konstatoval Hospodka a připomněl, že na okrese Havlíčkův Brod havarovali i cizinci. „168 jsme pokutovali, dalších 30 případů je ve správním řízení,“ upřesnil Hospodka.

Příčiny nehodovosti jsou stále stejné. Nesprávný způsob jízdy, rychlost, nedání přednosti v jízdě a nebezpečné předjíždění jsou nejčastějšími z nich. Řidiči na Brodsku havarovali především na silnicích prvních tříd. „Mohu potvrdit, že nejnebezpečnější místa jsou na okrese tři. Tím prvním je zcela jednoznačně úsek mezi Českou Bělou a Novým Ranskem, druhým průtah Havlíčkovým Brodem a třetím křižovatka U Lázničků ve Ždírci nad Doubravou,“ vyjmenoval Hospodka. V této souvislosti připomněl, že k nehodám začalo častěji docházet před Krátkou Vsí směrem na Brod. V místě, kde se silnice z České Bělé stýká s tamní novou obchvatovou komunikací.

Hospodka se vyjádřil i k dopravnímu značení nejfrekventovanější havlíčkobrodské brodské křižovatky, která prošla nedávno rekonstrukcí.

"Praxe potvrdila, že si toto místo vyžádá zvýraznění dopravního značení. Zejména odbočka z Humpolecké ve směru na Kolín. Především řidiči kamionů, pokud odbočují tímto směrem dva současně, tam mají málo místa,“ poznamenal Hospodka a dodal, že severovýchodní obchvat města byl v lokalitě křižovatky nad koupalištěm opatřen orientačním radarem. „I v tomto místě docházelo v minulosti k ošklivým haváriím. Věřím, že toto opatření přinese své ovoce,“ řekl Hospodka.