Vyplývá to z bilance dopravní nehodovosti v okrese Havlíčkův Brod za prvních šest měsíců roku, kterou policie nedávno zveřejnila. „Policisté vyjížděli ke 179 dopravním nehodám. Řešili tak o šestadvacet nehod více než za stejné období roku 2010,“ sdělila Jana Mazourová, mluvčí havlíčkobrodské policie, a doplnila, že v prvním pololetí letošního roku vyhasly na silnicích Havlíčkobrodska dva lidské životy. „Třináct lidí bylo zraněno těžce a osmdesát lehce. Materiální škody dosáhly téměř 13 milionů a osmi set tisíc korun,“ pokračovala Mazourová.

Pozitivním zjištěním je snížení počtu řidičů, kteří zavinili dopravní nehodu pod vlivem alkoholu. Těch bylo patnáct proti třiadvaceti z prvního pololetí roku 2010.

Varující je ale skutečnost, že ve dvaadvaceti případech byli účastníky letošních dopravních nehod lidé mladší patnácti let. „Oproti loňskému roku jejich počet vzrostl na dvojnásobek,“ konstatovala Mazourová.

Za dopravními nehodami stojí na Havlíčkobrodsku především rychlá a riskantní jízda, podepsaly se na ní i četné případy nedání přednosti v jízdě.

Celkovou statistiku nehodovosti doplní i nedávné havárie motocyklistů ve Světlé nad Sázavou, České Bělé a Krátké Vsi.

Ve Světlé nad Sázavou nedal motocyklista přednost osobnímu autu a střetl se s ním. Skončil s vážným zraněním v nemocnici. „Další motocyklista nepřizpůsobil rychlost jízdy při projíždění táhlého klesání v České Bělé, vyjel ze silnice a narazil do svodidel. Přivodil si tak lehké zranění. Daleko hůř ale dopadla jeho spolujezdkyně, která musela být s těžkým poraněním letecky transportována do úrazové nemocnice v Brně,“ uvedla jiný případ havlíčkobrodská policistka Monika Pátková.

Ta připomněla i obdobný průběh nehody v Krátké Vsi. Také tam nezvládl motocyklista svůj stroj a jízdu ukončil až nárazem do svodidel. „Zraněného ošetřili lékaři v havlíčkobrodské nemocnici,“ pokračovala Pátková.

Na silnicích Havlíčkobrodska si v prvním pololetí letošního roku vybrala smrt svou daň ve dvou případech. „K první tragické nehodě došlo koncem února časně ráno u Svatého Kříže. Řidič nákladní soupravy tam srazil devětatřicetiletou ženu, která nákladnímu vozidlu náhle vstoupila do jízdní dráhy. Žena na místě zemřela,“ popsala detaily tragedie Jana Mazourová. Ta připomněla i smrtelnou nehodu z poloviny června, ke které došlo mezi obcemi Sloupno a Slavíkov.

„Devětačtyřicetiletý řidič osobního auta nezvládl v zatáčce řízení, dostal smyk, vyjel ze silnice. Vůz se několikrát přetočil přes střechu. Muž vypadl z auta a utrpěl devastující zranění, kterému při převozu do nemocnice podlehl,“ uzavřela Mazourová.