Pouť v Herálci na Havlíčkobrodsku poznamenala o uplynulém víkendu nešťastná událost. Teprve devítiletá holčička tam v sobotu kolem páté hodiny odpoledne utrpěla zranění na velkém řetízkovém kolotoči, když během jízdy narazila její sedačka do zdi. Na místo vyjely sanitky i vrtulník záchranné služby. „Zraněná dívka byla spíše s lehčími zraněními letecky transportována do dětské brněnské nemocnice,“ uvedla pro Deník ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.

Zraněná dívka musela být hospitalizována a teprve včera byla propuštěna do domácího léčení. Vedení brněnské nemocnice odmítlo ke zdravotnímu stavu nezletilé dívky poskytnout jakékoli informace.

Podle informací Deníku hrozivě vypadající nehoda zanechala na těle dívky naštěstí jen odřeniny a pohmožděniny. V tuto chvíli zatím není jasné, jak mohlo ke střetu sedačky, v níž dívka seděla, s nedalekou zdí vůbec dojít.

Okolnosti nehody začali ihned vyšetřovat kriminalisté. Na místo byl povolán i soudní znalec, který mimo jiné zkoumal stav atrakce. „Policisté v současné době celý případ prověřují. Vzhledem k současné fázi prověřování, a také k tomu, že se v tomto případě jedná o zranění dítěte, nemůžeme k věci poskytovat žádné bližší informace,“ sdělil mluvčí police na Vysočině David Linhart. 

K nešťastnému incidentu se příliš nechtěl vyjadřovat ani starosta Herálce Václav Ulrich. „Proč sedačka do zdi narazila, zatím nikdo neví.

Zatím jsem slyšel samé spekulace. Pravdou je, že ihned po události byl na atrakci ukončen provoz, stejně jako na několika dalších,“ uvedl starosta.

Jednou z příčin nehody mohlo být i to, že atrakce nebyla postavena v bezpečné vzdálenosti od zdi. Jenže podle Milana Hoffingera, který velký řetízkový kolotoč provozuje, bylo vše v pořádku.
„Byli na místě znalci, kteří vše prohlédli a podle mého názoru neshledali žádný problém. V tu dobu jsem na místě nebyl, a vůbec nechápu, jak se to mohlo stát. Více se k tomu nechci vyjadřovat,“ konstatoval Milan Hoffinger s odvoláním na policii, která mu prý zakázala o případu veřejně mluvit.

Havlíčkobrodská okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková upřesnila, že kriminalisté začali případ prověřovat jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, za což případným viníkům hrozí trest až jeden rok nebo zákaz činnosti. Z Herálce se pouť během týdne přemístila do Libice nad Doubravou u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Tamní starosta Václav Venhauer byl o nešťastné události informován. „Vím o tom, že v Herálci k něčemu došlo, ale podrobnosti neznám.

Bezpečnost atrakcí je plně v kompetenci jejich provozovatelů, takže my to nijak řešit nebudeme. Navíc jsem přesvědčen, že v naší lokalitě mají na atrakce dostatek místa,“ míní Václav Venhauer.
Technický stav atrakce, na níž k události došlo, je zřejmě v pořádku, protože je na novém místě připravena k používání.