„Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Jihlavsku. Nejméně potom na Pelhřimovsku, kde byl zásah hasičů nutný pouze u jedné události. Největší škody napáchal silný vítr v Chotěboři, kde v ulici Na Skřivánku poškodil čtyři střechy rodinných domů. Na místě až do večerních hodin zasahovali hasiči ze tří jednotek, kteří poškozené střechy rozebrali a provizorně opravili,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

K prvnímu padlému stromu na komunikaci u Bělé na Pelhřimovsku vyjížděla jednotka sboru dobrovolných hasičů z Počátek v 15.08 hodin. V rozmezí několika minut potom přijímali operátoři tísňových linek další a další hlášení o popadaných stromech.

Na Havlíčkobrodsku odstraňovali hasiči popadané stromy z komunikací například u České Bělé nebo Dolní Jablonné. „Bohužel odpoledne jsem do Dolní Jablonné nedojel, byly přes cestu stromy,“ informoval v pátek večer cestující z Brodu do Přibyslavi řidič linkového autobusu. Problémy byly i na železnici.

Vlaky nejely

Až šedesát minut zpoždění měl v pátek například vlak ve směru z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou, který měl z Brodu odjíždět po páté hodině odpoledne. „Já tady na ten vlak čekám už hodinu, navíc hlásili, že i vlak, který jede z Brodu na Brno kolem šesté večer, bude mít stejné zpoždění. Tak nevím, jak se vůbec dostanu domů, protože bydlím na vsi za Žďárem, takže autobusy mi ujedou. Musím volat rodině, aby pro mě přijela,“ posteskla si studentka Lenka Hitzgerová.

„Padlý strom z profilu železniční tratě odstraňovala jednotka sboru dobrovolných hasičů ze Ždírce nad Doubravou u Stružince. Celkem zasahovali hasiči na Havlíčkobrodsku u šesti událostí,“ upřesnila mluvčí hasičů Musilová.

K šestnácti událostem vyjížděli hasiči na Jihlavsku. Popadané stromy odstraňovali z komunikací například u Henčova, Měšína, Polné, Zhoře nebo Suché. Zásah hasičů byl nutný i v krajském městě. V ulici Polní zasahovali hasiči hned třikrát. Po půl čtvrté odpoledne padl strom na dvě zaparkovaná vozidla, později hasiči odstraňovali dva padlé stromy (16,05 hod a 16,50 hod). V ulici Nad Plovárnou odstraňovali jihlavští profesionální hasiči strom, který padl na parkoviště.
Pět událostí řešili hasiči na Třebíčsku. Stromy z komunikací odstraňovali například u Jemnice, Želetavy nebo Lesonic.

U Jablonné hořel les

Hasiči na Žďársku zasahovali v souvislosti s počasím čtyřikrát. Popadané stromy hasiči odstraňovali například v Křižanově nebo u Uhřínova. Ale neštěstí viditelně nebyl konec. „V pátek v 13.16 hod přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o požáru lesa v katastru obce Dolní Jablonná na Havlíčkobrodsku. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Havlíčkův Brod společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Přibyslavi a jednotkou Čepro, a.s. – Šlapanov,“ informovala mluvčí Petra Musilová.

Na likvidaci požáru na ploše přibližně 50x100 m podle Musilové nasadili hasiči jeden vysokotlaký vodní proud a tři vodní proudy. Po necelých dvaceti minutách od ohlášení na tísňovou linku měli hasiči už požár pod kontrolou. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 5 tisíc korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 200 tisíc korun. Příčina vzniku požáru zůstává nadále v šetření.