Po deváté hodině se z dosud nejasných příčin rozjel železniční přepravník kolejových polí a během cesty srazil dva dělníky. Jeden muž na místě zemřel, druhý byl s těžkými zraněními transportován do nemocnice v Hradci Králové.

„V případě zemřelého muže byla nařízena soudní pitva, která zjistí přesnou příčinu smrti. Kriminalisté nyní zjišťují okolnosti nehody, včetně toho, proč se podvalník rozjel," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Muži pracovali na koleji, která nebyla kvůli výluce na trati v provozu. Tragická srážka se stala v úseku mezi stanicí v Golčově Jeníkově městě a hlavním nádražím. Dělníci na trati v době neštěstí zjišťovali speciálním přístrojem (detektoskopem) stav kolejí. Blížící se podvalník muži zřejmě vůbec neslyšeli.

„Šlo o nečekanou událost. Na koleji byla výluka, a pokud se věnovali své práci, nemuseli si podvalníku všimnout, ani ho slyšet přijíždět. Jeden valník je mnohem méně hlučný, než celý vlak," míní mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle něj by měl do případu vnést jasnější světlo přeživší dělník.

Martin Drápal dále uvedl, že podvalník naložený starými kolejemi se zřejmě uvolnil těsně před Vlkančí, což znamená, že jel nekontrolovaně téměř osm kilometrů.

„Řešíme možnost, že podvalník mohl projet přes otevřený železniční přejezd," potvrdil informaci Martin Drápal. Pokud to tak skutečně bylo, je jen štěstí, že několikatunový podvalník po cestě nenapáchal další škody. Přejezd v Golčově Jeníkově je na frekventovaném úseku silnice.

Poté, co podvalník srazil dva dělníky, pokračoval v cestě ještě několik stovek metrů až na hlavní nádraží v Golčově Jeníkově, kde narazil do stojících vozů zabezpečených proti samovolnému rozjetí. Náraz 
z podvalníku shodil část nákladu a zůstal stát.

Po nehodě musel být zastaven provoz i na druhé koleji. Náhradní autobusy se Českým drahám během výluky nepodařilo zajistit. Cestující museli počkat na obnovení provozu přímo ve stanici. Provoz na trati mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Brnem byl obnoven před polednem.

Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému. K události dorazili profesionální hasiči z Ledče nad Sázavou, Havlíčkova Brodu i dobrovolní hasiči z Golčova Jeníkova.