Od čtvrté hodiny ráno se museli cestující smířit s omezením na trati Čerčany a Ledeč nad Sázavou, kde dělníci na trati odstraňovali následky silného větru. „Vzhledem k tomu, že je v tomto úseku třeba projíždět opatrně nebo zastavovat před spadlými stromy bude docházet v celém úseku ke zpoždění vlaků až 20 minut nebo k odřeknutí vlaků v některých úsecích. Předpokládaný konec omezení je odpoledne kolem jedné hodiny,“ informovala mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Komplikace se objevily i na trati Havlíčkův Brod a Veselí nad Lužnicí v úseku Jindřichův Hradec, Počátky a Žirovnice. Provoz byl přerušen. Vlaky R 651 a R 656 budou v úseku Jindřichův Hradec - Horní Cerekev a zpět nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. Vlak R 653 dnes v úseku České Budějovice - Jindřichův Hradec nejede.

U Kutné Hory, Vlkanče a Golčova Jeníkova byl po pádu stromů na trať provoz obnoven po jedné ze dvou kolejí.

„Regionální vlaky osobní dopravy Kolín - Čáslav - Havlíčkův Brod a zpět nepojedou v úseku Kolín - Kutná Hora a zpět a v úseku Kutná Hora hlavní nádraží - Vlkaneč a zpět budou nahrazeny autobusem náhradní dopravy,“ upřesnila mluvčí SŽDC.

Zastávky v úseku Kutná Hora hlavní nádraží - Vlkaneč a zpět nebudou obsluhovány, cestující v úseku Kolín - Kutná Hora hlavní nádraží a zpět použijí následné vlaky. Ke zprovoznění tratě by mělo dojít odpoledne kolem 16. hodiny. "To že jsou na trati u Vlkanče problémy jsme se dozvěděli už včera, ale jaká je aktuální situace, nevíme. Na obecní úřad nikdo nevolal a od dráhy žádné nové informace nemáme," sdělila hospodářka obecního úřadu Vlkaneč Lenka Novotná.

Kvůli silnému větru je dnes ráno přerušen provoz vlaků zhruba na dvou desítkách tratí. Jde třeba o spojení mezi Klatovy a Plzní, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi nebo Jindřichovým Hradcem a Počátky. Bez dodávek elektřiny zůstávají desítky tisíc domácností v Česku.

Vítr bude podle meteorologů foukat až do středy. Výstraha ČHMÚ platí pro všech 14 krajů do středečních 18:00. Rychlost větru má dosahovat 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu.