Předchozí
1 z 6
Další

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Karel Pech

V policejní databázi pohřešovaných osob je v současné době šest lidí. Většina z nich zmizela takřka beze stopy už před mnoha lety. Příbuzní ani přátelé o nich dodnes nemají žádné informace. Někteří věří, že jen utekli před starostmi a někde jinde začali nový život, jiní se pomalu smiřují s tím, že už s největší pravděpodobností nejsou mezi živými. Dokud se ale nenajde jasný důkaz o tom, že už nejsou naživu, zůstávají jejich fotografie v databázi pohřešovaných.

Na Havlíčkobrodsku policie stále nezná osud Marie Pajerové ze Světlé nad Sázavou, Luďka Hermana, Miroslava Langa, Jiřího Váni z Havlíčkova Brodu, Miloslavy Jelínkové či aktuálně dvaadvacetileté Ivety Stránské.

Pavel Pardus z Pardubic, pátrání vyhlášeno 17. července 2017
Lovci lebek je hledají léta: vězení se na Vysočině vyhýbají desítky odsouzených

Marie PajerováMarie PajerováZdroj: Deník/Roman Martínek

OSLAVILA NAROZENINY A UŽ JI NIKDO NEVIDĚL

Marie Pajerová

Světlá nad Sázavou
narozena 10. ledna 1966
pátrání vyhlášeno 16. ledna 2007

Marie Pajerová z Polničky u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se ztratila už před patnácti lety v lednu 2007. Stalo se to v den, kdy oslavila své jednačtyřicáté narozeniny. Tehdy u sebe měla větší obnos peněz. Nejprve slavila se svou dcerou, poté sama v jiné restauraci. Jako jeden z posledních ji zřejmě viděl číšník, když odcházela z restaurace. O několik měsíců později vyplavil nedaleký rybník její osobní věci. Tělo se ale nikdy nenašlo. „Nevím, co se mohlo s mou matkou stát. Nikdy se takhle neztratila ani na jediný den. Určitě by o sobě dala vědět,“ řekla už před lety Deníku dcera Monika. Co se jí přihodilo, netuší dodnes. Podle informací Deníku kriminalisté považují za nejpravděpodobnější, že se Marie Pajerová stala obětí trestného činu. Jde snad v jejím případě o dokonalý zločin?

Dívka je vysoká přibližně 160 cm, má kulatý obličej, štíhlou postavu s viditelným poporodním bříškem a dlouhé odbarvené vlasy do hněda.
Policisté pátrají na Pelhřimovsku po patnáctileté dívce s dcerou

Miroslav LangMiroslav LangZdroj: Deník/Roman Martínek

KOSTI V LESE VOJÁKOVI NEPATŘILY

Miloslav Lang

Habry
narozen 11. listopadu 1969
pátrání vyhlášeno 5. července 2004

V říjnu 2019 našel hledač pokladů v lese u Rybníčku na Havlíčkobrodsku kosterní ostatky staré několik let. Ihned se objevily spekulace, že by se mohlo jednat o ostatky Miroslava Langa, bývalého vojáka z nedalekých Habrů. Expertiza prokázala, že člověk, jemuž kosti patřily, byl zavražděn. Genetické testy ale vyloučily, že by byl obětí zmíněný voják. Za jakých okolností a proč Lang před tolika lety zmizel, je dosud obestřeno rouškou tajemství.

Lang nejprve pracoval v místním zemědělském družstvu, nakonec se stal vojákem z povolání. Narodil se v listopadu 1969 a zmizel v srpnu 2004, když odjel svým autem z Habrů do Tábora, kde sloužil. Manželce řekl, že se musí vrátit do kasáren, což dokládal SMS od nadřízeného. „Druhý den mi ještě volal, že jede do Prahy pro nějakou výhru. Tvrdil, že se mu porouchala baterka, asi u auta, protože to se našlo zaparkované u kasáren,“ vzpomínala jeho žena. Později zjistila, že manžel žil pravděpodobně dvojí život a v mnohém jí lhal. Podařilo se mu také nasekat statisícové dluhy, o nichž neměla ani tušení, a které pak musela splácet. Lang už se nikdy neozval, přestože v době, kdy zmizel, měl velmi dobrý vztah ke svým dvěma dětem školního věku. Mezi místními se mluvilo o tom, že odešel do cizinecké legie. Podle bývalé manželky je to ale nepravděpodobné: „O něčem takovém nikdy nemluvil."

Jiří VáňaJiří VáňaZdroj: Deník/Roman Martínek

ZMIZEL V BULHARSKÝCH HORÁCH

Jiří Váňa

Havlíčkův Brod
narozen 18. dubna 1979
pátrání vyhlášeno 22. června 2016

Ve středu 22. června to bude přesně šest let, kdy policie vyhlásila celostátní pátrání po cestovateli Jiřím Váňovi z Havlíčkova Brodu. Ten se za záhadných okolností ztratil před dvěma lety v bulharských horách. Cestovatel se kolem 28. května 2016 vydal na horskou túru, ale už se z ní nikdy nevrátil. Dodnes nikdo neví, co se mu stalo. Cestovatel mohl mít během cesty nehodu, ale vyloučit nelze ani to, že se mohl stát obětí trestného činu. Kamarádi i známí Váni se vypravili přímo do Bulharska, do míst, kde byl cestovatel spatřen naposled. Do oblastí vyrazilo několik výprav, ale žádná nebyla úspěšná. Váňa se do Bulharska vydal s kamarádem Tomášem Procházkou. Ten se ale musel kvůli zdravotním problémům nakonec vrátit do vlasti. Váňa se rozhodl pokračovat v cestě sám. Jeho známí předpokládají, že se s největší pravděpodobností vydal na túry v pohořích Pirin, Rila či Stará Planina. V horách Pirin se snad mohl pohybovat v okolí chaty Bezbog. Jedním dechem ale dodávají, že mohl jít prakticky kamkoli. Jiří Váňa byl zkušený cestovatel, který má za sebou cesty po Blízkém i Dálném východě a Himálaji.

Obžalovaní čekají na rozhodnutí soudu.
Pád mostu ve Vilémově: krajský soud zpřísnil tresty dvěma stavbyvedoucím

Luděk HermanLuděk HermanZdroj: Deník/Roman Martínek

AUTO NAŠLI ZAMČENÉ A PRÁZDNÉ

Luděk Herman

Ledeč nad Sázavou
narozen 4. ledna 1966
pátrání vyhlášeno 14. října 2004

Pohřešovaný muž odešel 11. října 2004 v pět odpoledne bez udání důvodu z pracoviště v podniku Kovofiniš Ledeč nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod. Poté odjel svým vozidlem Škoda 120 neznámo kam. Domů se nevrátil a druhý den do zaměstnání nenastoupil. Od té doby o sobě nepodal žádnou zprávu. Jeho vozidlo bylo 13. října 2004 nalezeno uzamčené mezi obcemi Bezděkov a Brzotice v okrese Benešov. V autě se nacházely doklady a další osobní věci pohřešovaného. Pátrací akce, provedené v okolí nálezu vozidla a vodní nádrže Želivka, ani další šetření, doposud nepřinesla žádné informace, které by vedly k jeho nalezení.

Třetí pozice má představovat připoutání takzvaně na "Ježíše Krista"
Na Ježíše: žena u soudu ukázala, jak ji dozorci ve Světlé údajně připoutali

Miloslava JelínkováMiloslava JelínkováZdroj: Deník/Roman Martínek

ZTRATILA SE V NOCI

Miloslava Jelínková

Chotěboř
narozena 23. června 1974
pátrání vyhlášeno 17. prosince 2002

Žena, která by 23. června oslavila osmačtyřicet let, je pohřešovaná od roku 2002. Přes veškerou snahu se ji do současné doby nepodařilo vypátrat. Z místa svého bydliště v Chotěboři na Havlíčkobrodsku odešla v sobotu 11. května mezi jednou a druhou hodinou ráno. Do dnešního dne však o sobě nepodala žádnou zprávu. Žena je 175 až 180 centimetrů vysoká, má hnědé oči a na těle má jizvu po operaci slepého střeva.

Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Obviněný z vraždy rodičů se léčil v Havlíčkově Brodě, hrozí mu výjimečný trest