Vesnička Oddi v Rangárvelliru představovala v raném středověku sídlo mocného klanu Oddaverjarů, hrajícího významnou roli ve středověkém islandském společenství. Jedním z nejslavnějších členů tohoto klanu byl Sæmundur Sigfússon Učený, jenž žil v letech 1056 až 1133 našeho letopočtu a patřil mezi první kronikáře, kteří zachytili rané dějiny norských králů.

Kolébka islandské kultury

Ve středověku se osada vyvinula v hlavní centrum kultury a vzdělanosti jižního Islandu, v němž se vzdělával od svých devíti let také biskup Thorlak Thorhallsson neboli svatý Thorlak (1133-1193), považovaný za patrona Islandu (podobně jako u nás svatý Václav).

Scéna z gotlandského kamene Stora Hammars I. Podle vědců jde o výjev z rituální popravy zvané krvavý orel.
Brutální vikingský rituál šlo provést, uznali vědci. Oběť prožila děsivé peklo

Thorhallsson vyrůstal v Oddi v domácnosti kněze Eyjólfura Saemundssona, na něhož pohlížel jako na svého pěstouna, v patnácti se stal jáhnem a v osmnácti byl vysvěcen na katolického kněze.

Další slavnou islandskou osobností vychovanou v Oddi byl historik Snorri Sturluson (1178-1241), jehož prý osobně vychovával náčelník klanu Oddaverjarů Jón Loftsson. 

Tajemná jeskyně sloužila zřejmě k ustájení

Umělé jeskyně objevili archeologové v Oddi poprvé už v roce 2018, ale nynější objev je významnější, neboť jde o mnohem větší jeskyni propojenou s širším jeskynním systémem. Vědci z Islandského archeologického ústavu ji objevili v rámci svého nového výzkumného projektu, který je součástí dvouleté studie.

Podle jejich názoru může zkoumaná jeskyně představovat takzvaný nautahellir, tedy středověké stání používané pro dobytek a koně. Právě takové jeskyně jsou zmiňovány například v „Legendách svatých“ z let 1210 až 1250, popisujících život biskupa Thorlaka. Tyto legendy popisují například nešťastnou událost, při níž se nautahellir zhroutil na 12 býků, kteří byli stále uvnitř, a z trosek se podařilo zachránit pouze jednoho z nich. 

Jak vypadali Vikingové:

Takto si mnoho lidí představuje vikingské válečníky.
Vikingové byli jiní, než se myslelo. Nebyli blond a nepocházeli ze Skandinávie

„Ačkoli je nově nalezená jeskyně starší než ta z legendy, je pravděpodobné, že sloužila k chovu dobytka. Zda se používala pro nějakého specifického býka, nevíme. Ale dějiny jejího používání sahají dále, než se nám zatím podařilo vysledovat,“ uvedla podle webu Heritage Daily islandská archeoložka Kristborg Thórsdóttirová.

Vykopávky představovaly a nadále představují pomalý a nebezpečný proces, protože celá jeskyně je vytesána do měkkého pískovce, který je porézní a náchylný ke zhroucení. „Budeme kopat ještě hlouběji, jen musíme nejdříve zajistit bezpečné podmínky pro práci,“ uvedla Kristborg Thórsdóttirová.