Čtyřiatřicetiletý brodský zápasník rozšířil na mistrovství světa v Baku sbírku svých úspěchů

Ze světového šampionátu v ázerbájdžánském Baku si čtyřiatřicetiletý borec veze bronz. Navíc si úspěchem v kategorii do 96 kilogramů v řeckořímském stylu zajistil účast na olympijských hrách v Pekingu 2008.

„To byl hlavní cíl či úkol na tomto mistrovství, olympijská kvalifikace. Medaile už byla jen takovou třešinkou na dortu,“ pochvaloval si Švec.

Český reprezentant přitom nevstoupil do turnaje nejlépe: hned ve svém prvním duelu prohrál s pozdějším šampionem, úřadujícím mistrem Evropy a držitelem olympijského stříbra z Atén Ramazem Nozadzem z Gruzie.

„Začalo to hodně špatně. To se ale někdy stává. Nejhorší bylo, že jsem pak musel celý den čekat, zda bude postupovat a vytáhne mě do oprav,“ poukázal Švec na specifický zápasnický turnajový systém.

V opravách nejprve porazil Američana Justina Ruize, poté si poradil s letošním vicemistrem Evropy Jimmym Lidbergem ze Švédska i Elisem Gurim z Albánie a cestu za medailí zakončil výhrou nad Italem Diagorem Timoncinim.

Je to doma! Marek Švec se raduje poté, co si díky vítězství nad Italem Diagorem Timoncinim zajistil bronz.
Foto: Reuters

„Po dlouhém čekání to vzalo rychlý spád a za hodinu a půl bylo všechno za mnou,“ usmíval se zápasník PSK Olymp.

Švec získal už třetí cenný kov z mistrovství světa v kariéře, když v letech 1998 a 2006 vybojoval stříbro. Kromě toho se radoval ze dvou bronzových medailí na evropských šampionátech. Na zlatou medaili však stále čeká…

„Každý by chtěl vystoupit na nejvyšší metu, ale ne každému se to podaří. Gruzínec byl kapínek lepší, ale jak už jsem řekl, tohle mistrovství bylo především o kvalifikaci na olympiádu,“ zdůraznil Švec.

Za rok v Pekingu může svoji sbírku obohatit. „Na olympiádě určitě šanci má, vždyť tam bude jeden z nejstarších účastníků. Když se dobře připraví a prodá svoje zkušenosti, mohl by být hodně vysoko,“ prohlásil šéftrenér brodských zápasníků Zdeněk Švec.