Čtveřice českých reprezentantů v pondělí odletěla do Ruska

Přípravu na ledě tak musí nahradit „suchým“ tréninkem. Martina Sáblíková, vítězka dvou úvodních závodů SP na 3 km, má mnohem nabitější kalendář než ostatní členové Novis teamu.

Před týdnem se celá pětice reprezentatntů vrátila z Calgary, ale ve čtvrtek musela Martina s trenérem do Prahy znovu – na tiskovou konferenci k projektu Národního bruslařského stadionu ve Velkém Oseku na Kolínsku.

Absolvovala i natáčení sportovního magazínu pro ČT. „Když už jedeme do Prahy, snažíme se toho stihnout co nejvíc, abychom tam nemuseli znovu,“ říká vytížená šampionka. Jinak se členové Novis teamu připravují individuálně. „Trénovali každý sám doma na desce (imitují techniku skluzu – pozn. aut.) a na kole,“ říká do telefonu trenér Petr Novák.

Zájem médií roste

O dvojnásobnou mistryni světa, evropskou šampionku ve čtyřboji a vítězku Světového poháru na dlouhých tratích je obrovský zájem. Kolotoč kolem její osoby nechává Sáblíkovou v klidu. „Mně to moc nevadí, pokud to neomezuje trénink. Pak už trenér občas někoho odmítne. Spíš mi vyhovuje, když se sejdu s více novináři najednou, než když děláme rozhovory zvlášť,“ podotýká Martina.

„Vůbec nemáme klid na přípravu. Martinu chtějí v televizi, v rádiu, volají novináři. Když jsme doma, přidávají se i různé magazíny a týdeníky. Už jsem říkal, že takhle to dál nejde. Nechci, aby Martina byla druhý Janda,“ varuje Novák před přílišným zájmem.

Nechce dopustit, aby její kariéra nabrala stejný směr jako v případě skokanské hvězdy předloňské sezony. Třeba jí v rozmělnění tlaku pomůžou i tréninkoví sparingpartneři.

Trio Haselberger, Kulma a Sáblík se v Calgary blýsklo juniorským světovým rekordem ve stíhačce družstev. „Organizátoři si našeho času nevšimli, musel je upozornit trenér,“ usmívá se Zdeněk Haselberger, jeden z rekordmanů.

Hned v Praze na letišti dostali trička, která velkými číslicemi zdůrazňují dosažený čas – 3:55,26. O rekord, který sebrali Nizozemcům, ale možná brzy přijdou. Mezinárodní bruslařská federace (ISU) po protestu podaném kvůli problémům s časomírou prověřuje naměřené časy.

V neděli nakonec místo běžeckého tréninku na namrzlém kluzkém podkladu zvolil tým přípravu v posilovně.

V jednom ze žďárských fitness center se sešla kompletní žďárská čtveřice. Ze sestavy, která Česko úspěšně reprezentovala v zámoří, chyběl jen dlouhán Pavel Kulma. „Pavel to má ze Studnic dál, tak zůstal doma a trénuje sám pod dohledem trenéra,“ culí se Milan Sáblík.

Zátěž je pro všechny stejná

Na začátku protahují svaly a klábosí. Jeden po druhém se pak točí na leg pressu, speciálním stroji na posilování nohou. Závaží? I s pohyblivou konstrukcí stroje celkem 70 kilogramů. „Nejedeme na maximální zátěž, ale děláme s menší zátěží víc opakování,“ povídá Zdeněk Haselberger.

Kotouče se nemění, ani když si pod zátěž sedají obě dívky. „Cvičíme se stejnou váhou, ale kluci dělají víc opakování,“ vysvětluje Martina Sáblíková.

Neustále se mezi sebou hecují a prohazují vtípky. Trochu stranou zůstává pouze Andrea Jirků. Vyhýbá se pozornosti? „Ne, jen jsem zamyšlená, už mám v hlavě večerní balení na cesty, abych doma něco nenechala,“ usmívá se.

Všichni dobře vědí, co mají cvičit, takže jim ani nemusí asistovat trenér Novák. Základem tréninku rychlobruslařů je posilování nohou, ale junioři se střídají i na dalších posilovacích strojích a zapojují i ruce.

close zoom_in close zoom_in

Martina Sáblíková se musela po návratu z Kanady obejít bez ledu. Vpravo její bratr Milan. (kliknutím zvětšíte)

Jen Martina má kvůli zranění úlevu, na levou ruku dává bedlivý pozor. „Už je to mnohem lepší, ale občas mě to při neopatrném pohybu zabolí,“ komentuje svoje zranění, které jí ve Žďáře prohlédl specialista.

I během tréninku Sáblíková vyřizuje telefonát s trenérem, který volal kvůli odletu do Moskvy. Jako suverénní vůdce smečky a pravá ruka trenéra kolegům hned vysypala pokyny od kouče. Novák je na ně v tréninku tvrdý, ale mimo led se mění v parťáka, ze kterého si občas utahují. „Jsou oprsklí, ale beru to,“ řekl už dříve v jednom rozhovoru.

Všichni mu tykají, i když je dělí čtyřicet let. Prý by atmosféra v posilovně nebyla jiná, ani kdyby na ně přímo dohlížel. „Trenér je kamarád, je v pohodě,“ říká za všechny Haselberger.

close zoom_in

Z tria juniorských rekordmanů chyběl při pózování vedle Zdeňka Haselbergera (vlevo) a Milana Sáblíka Pavel Kulma.

(kliknutím zvětšíte)

Necelou hodinu novákovci rotovali mezi posilovacími stroji jako oběžnice kolem Jupitera. Pak spěchali domů, aby si stihli připravit věci. Hned v pondělí v sedm ráno se vydali na ruskou anabázi.

Z Prahy odletěli do Moskvy. Původně měla být ruská metropole jejich konečnou stanicí. Poté, co povolila součástka jednoho ze sloupů Ledového paláce v Moskvě, který upíná lana držící střechu, byly závody přeloženy do zrhuba 100 kilometrů vzdáleného Kolomna. Doma musel zůstat Haselberger. Trenér totiž může do závodu postavit jen dva závodníky.