„Vydržel jsem dýl než ostatní,“ vyprávěl překotně. A pak oblékl zlatožlutý dres lídra Tour. Loni ho od startu zastavila nemoc.

Na mezičase byl třicetiletý Bauer čtvrtý, v cíli pak předstihl těsně dosud vedoucího Nora Hjelmeseta. Do časové skulinky se vecpal ještě Němec Teichmann, vedoucí muž Světového poháru. Bauera však nepředstihl.

„Lukáš podal vynikající výkon, fantastický před domácím publikem,“ rozplýval se trenér Miroslav Petrásek.

„Nejžhavější atmosféra byla v lese v esíčkách, spěchal jsem, abych byl odtamtud rychle pryč,“ smál se Bauer. „Na jednu stranu je příjemné závodit doma, na druhou ale cítím větší tlak. Za rok tu máme mistrovství světa, tak se na něj musím nachystat.“

Diváků přišlo asi pět tisíc, míň než v nedávných časech Kateřiny Neumannové. Ta zůstala mezi diváky, jako šéfka chystá nedělní sprint Tour na Pražském hradě.

Bauer měl výborně připravené lyže, muži se poučili u dříve jedoucích žen – Češky tu spokojené nebyly. Pak vydržel po celou trať ve stabilním vysokém tempu, navíc v technicky perfektním skluzu.

„Já to trošku přepálil a v závěru mi docházelo,“ přiznal například Martin Koukal. Na 27. místě zůstává s minimální ztrátou v naději na sobotní stíhací závod 15 km volnou technikou. „Umí se orientovat ve skupině a těžit z toho,“ dodal trenér Petrásek.

Výborným 14. místem zaujal i nováček Martin Jakš, který se dostal do nominace na poslední chvíli, teprve den před startem. „Až po zdravotních testech celého týmu. Měl jsem obavy, trať byla dost rozsolená a trhala se. Ale věřím, že nezklamu ani v dalších dnech,“ povídal.

Ženám vládla obhájkyně prvenství v Tour de Ski, finská ledová královna Virpi Kuitunenová. „Dobrý začátek, doufám v to nejlepší i na konci,“ usmála se.

Češi v Tour de Ski

MUŽI
1. Bauer, 14. Jakš (ztráta –15,5 vteřiny bez bonifikace), 27. Koukal (–24,9), 47. Magál (–37,2), 57. Kožíšek (–45,7)
ŽENY
41. Hájková (–51,8), 45. Skalníková (–56,4), 48. Janečková (–1:00,2), 49. Erbenová (–1:06,5), 53. Tolarová (–1:29,1)

 

Čtěte také:

Seriál článků o Zlaté lyži