„Náhoda,“ brumlal si pod vousy celý cyklistický svět, když v úvodním vystoupení ve Světovém poháru skončila v Sydney třetí. V Los Angeles však zajela životní výkon a vyhrála. Jméno Jarmila Machačová začíná mít zvuk.
„V Los Angeles se sešla opět nejsilnější konkurence. Vítězství Jarmily ukázalo, že již patří do světové špičky,“ nechal se slyšet místopředseda Českého svazu cyklistiky Jan Kopač.

Vy se na dráze soustředíte na scratch a bodovačku. Má v současné době bodovačka navrch?
Určitě, získala jsem v ní více úspěchů. A je tady ještě jeden důležitý fakt, scratch není olympijská disciplína. Na bodovačku se zaměřuju víc.

Můžete tyhle disciplíny porovnat. Mají k sobě daleko, nebo blízko?
Jsou to profilem podobné disciplíny, ale bodovačka je náročnější fyzicky i psychicky. Je o polovinu delší (20 km - pozn. autora), a je během ní osm spurtů, na mistrovství světa dokonce deset.

Vítězství v Los Angeles je váš životní úspěch?
Samozřejmě.

Zkuste popsat, jak se závod vyvíjel?
Z každé ze tří rozjížděk postoupilo do finále osm nejlepších. Mimochodem i my tři Češky (ještě Lada Kozlíková a Martina Růžičková - pozn. autora). Po druhém bodování jsem ujela s Korejkou I Hjo Min a než jsme pole o kolo dojely, za což je dvacet bodů, tak jsme ještě bodovaly. Já jsem ji ve spurtu porazila a tím jsem získala na ni dvoubodový náskok. Potom jsem si už jen hlídala Korejku a ostatní, aby někdo další nedal kolo.

Je těžké držet si přehled o bodových kontech soupeřů?
Trenér nám vždycky hlásí, kdo jak na tom je. V Los Angeles ale byl čitelný závod, takže jsem si to stačila ohlídat sama.

Nominaci v bodovačce na březnové mistrovství světa v Manchesteru máte jasnou, že?
Nominace záleží na dráhové komisi. Ale nominační pravidla jsou obecně taková, že startuje ten, kdo je v rankingu UCI (Mezinárodní cyklistická unie - pozn. autora) nejvýše postavený.

To jste vy!?
Uvidíme.

Co olympijské hry?
(smutný povzdech) Tak na tu je hodně daleko. Jsou na ni přísná kvalifikační kritéria. My máme vyjeto málo míst. Postupuje se na ni zase podle rankingu UCI, přes stíhačku. Tam je jasná jednička Lada Kozlíková.

Jaká tedy vede pro vás cesta do Pekingu v bodovačce?
Musela bych vyhrát Světový pohár nebo mistrovství světa, což je těžší než vyhrát olympiádu.

Chcete tedy říct, že kdybyste byla třeba teoreticky druhá ve Světovém poháru i v Manchesteru, tak by byla olympiáda bez vás?
Zřejmě by se tak stalo. Já sama bych měla bodů dost, abych se dostala na olympiádu, jenže kritéria jsou daná. Pojede nejlepší stíhač a ten bude startovat i v bodovačce. Podobný problém ale mají i jiné státy, třeba Australanky. Momentálně mají nejlepší stíhačku a mistryni světa v bodovačce. Šlo by se dostat přes silnici, jenže tam nemáme taky vyjetá místa. Konkrétně v časovce.

Vyhrát světový šampionát by se asi opravdu rovnalo zázraku, ale co Světový pohár? V něm přece vedete!?
V průběžném pořadí mám dva body náskok. To je skoro nic. Vítěz závodu bere dvanáct bodů, druhý deset, třetí devět atd. Znamená to dobře zajet v Kodani a hlavně na mistrovství světa, které je lépe bodově ohodnocené. Nic není nemožné, ale minimálně to bude hodně těžké.

Teď si vás budou soupeřky asi víc hlídat?
Dá se očekávat, že si budou dávat větší pozor. Už v Sydney zjistily, že se mnou musí počítat. Ale má to i své výhody. Získala jsem jméno, takže se mnou třeba i raději půjdou do eventuálního úniku.

V bodovačce hodně závisí na taktice, dá se rozdělit startovní pole na rychlostní a vytrvalostní typy? Respektive na závodnice, které se soustředí na spurty, a na závodnice, které se pokoušejí o úniky?To je samozřejmě potřeba znát, kdo jaký je. Přesně, jak říkáte. Podle toho se taky stanovuje taktika.

Kam se řadíte vy?
Mezi obě skupiny. Nejsem nějak vyprofilovaná na spurt nebo ujíždění. Jsou lepší sprinterky než já, a abych sama ujížděla? Tak na to taky nemám.

Má na to vliv třeba i povrch dráhy?
To bych ani neřekla.

Ale konkrétně v Los Angeles se vám hodně daří…
To je pravda. Je tam hezká dráha, teplo a příjemně. Ale někdy se daří a někdy ne. Od mistrovství světa juniorů, kdy jsem tam získala stříbro ve scratchi, mám v Los Angeles hodně fanoušků. Za to jsem ráda.

Je v olympijském roce větší konkurence?
Ano, vidina olympiády je silná. Teď je největší, co kdy byla. Dříve byly většinou dvě rozjížďky, dnes už jsou zpravidla tři. Deset až dvanáct lidí má na to, aby vyhráli závod Světového poháru. Už proto třeba není zase tak důležité skončit občas na bedně, jako spíš dobře bodovat každý závod. Mezi třetím a šestým místem jsou rozdíl tři body, boduje nejlepší desítka.

Co když v závodě neposbírá body deset závodnic? Jak se potom stanovuje celkové pořadí?
Podle pořadí na pásce.

Prozraďte váš následující program před mistrovství světa.
Teď mě čeká desetidenní soustředění na Mallorce. V polovině února se koná Světový pohár v Kodani a potom se zase vrátíme na Mallorcu. Nemáme v Čechách pořádnou dráhu a v současných podmínkách se špatně trénuje.

 

 

kdo je Jarmila Machačová

Narozena: 9. 1. 1986
Bydliště: Světlá nad Sázavou
Klub: Dukla Praha
Kolo: Author
Úspěchy: 2004 - 2. místo na MSJ v Los Angeles ve scratchi, 2006 - 3. místo na ME do 23 let v Aténách v bodovacím závodě, 2007 - 3. místo v SP v Sydney v bodovacím závodě na 20 km, 2008 - 1. místo v SP v Los Angeles v bodovacím závodě na 20 km