Kdo by si tehdy pomyslel, že se brodské házenkářky v průběhu osmi let propracují až do české druhé nejvyšší soutěže - I. ligy žen. Dvaatřicetiletý trenér David Kučera vede družstvo poslední tři sezony, takže má všechny hráčky dobře zmapované.
Podzimní část prvoligové soutěže nevyšla pro nováčka podle jeho představ. Jiskra získala pouhých pět bodů, zejména na vlastní palubovce (zisk pouhého bodu) se jí nevedlo.

Co bylo hlavní příčinou?
Těch příčin bylo několik. Máme velký problém na spojkách, kde nemáme takovou sílu, jakou bychom měli mít k postupnému útoku. To se hlavně projevuje v koncovkách, kdy nedokážeme zvládnout vypjaté chvíle. Ve srovnání s druhou ligou je také hra mnohem rychlejší a dravější, musí se v každém střetnutí bojovat až do posledního hvizdu rozhodčích. Věřím, že na jaře již konečně prolomíme tu nervozitu a na domácí palubovce začneme konečně vyhrávat.

Družstvo má přece jenom i svá pozitiva, v čem je vidíte?
Jde o mladý kolektiv systematicky doplňovaný z družstva starších dorostenek, hodně si slibujeme od Pavly Vrbkové na postu spojky. Tedy na místě, která nás nejvíc tlačí. Perspektiva je i pro další roky, v současné době je tedy prioritou první ligu udržet.

Na čem jste hlavně pracovali v přestávce před zahájením jarních bojů, co budete na hráčkách především požadovat?
Do kolektivu přišly na podzim nové hráčky, zapracovávají se starší dorostenky. Na rok se vrátila Karolina Burdová, což je velké pozitivum. V průběhu soutěže nebyl čas na nějaké sehrávání a nacvičování signálů. Všechno se dělo za pochodu. Trochu jsme zapracovali na jiném způsobu přechodu do rychlého útoku. Věřím, že nám to pomůže k tomu, abychom dávali dost jednoduchých gólů a netrápili se v postupném útoku. Samozřejmě pracujeme na věcech, které nás na podzim trápily, jako je uvolnění jeden na jednoho, obrana jeden na jednoho a komunikace na hřišti.

Vaše předsevzetí pro jarní sezonu, co bude rozhodujícím faktorem?
Jednoznačně záchrana první ligy.

A další předsevzetí?
Po pěti podzimních nepovedených zápasech doma chceme divákům, kteří chodí již v hojném počtu, předvést kvalitnější házenou. Příznivci Jiskry jsou trochu zmlsaní skutečností, že Jiskra ve druhé lize doma jen vyhrávala, ovšem první liga je již o něčem jiném. Poprosil bych je, aby byli shovívavější při někdy až nemístné kritice a podrželi hráčky, i když se jim momentálně nedaří.

Dojde ještě ke změnám v kádru?
V podstatě již nepřijde nikdo nový, po sedmi měsících (zranění kolena) se vrací Marta Plachá, která bude jistě platnou hráčkou, k dispozici bude i zkušená Šárka Bártová.

První jarní krok bude asi hodně důležitý…
Děvčata dobře vědí, i když si to na oko nepřipouštějí, že první čtyři zápasy na jaře budou hodně důležité. Věřím, že se hned v jarní premiéře povede úspěšná odveta s Chebem, což bude odrazovým můstkem k tomu, aby děvčata byla úspěšná i v dalších zápasech. Potom nás čeká možná zlomové střetnutí na pražské Astře a hned další boje na domácí palubovce se Zlínem a Mostem, tedy pro nás s hratelnými soupeři.

Kádr družstva (v závorce počet branek): brankářky Ulrichová, Brožková, Vojířová, v poli: Burdová (61), Lucie Kafková a Krejcarová (obě 39), Kvasničková (32), Kolesová, Pecková, Stehlíková (všechny po 14), Neubauerová (10), Musilová (8), Kašpírková (6), Šrámková (4), Herzánová (3), Plachá, Satrapová, Vrbková (všechny 2).

Autor: ALOIS SVOBODA