Znamenala účast v I. lize nějaké změny?
K radikální změně v naší hře nedošlo. Snažili jsme se poskládat tým na základě hráček, které si postup vybojovaly. Nové hráčky vnesly do kolektivu samozřejmě nové nápady, což bylo jednoznačně přínosem. Ve srovnání s druhou ligou se hraje prvoligová soutěž ve větším tempu a s mnohem vyšším nasazením. Neviděl jsem podstatné nedostatky ve fyzické připravenosti v porovnání se soupeřkami. Spíše některé hráčky by se měly zamyslet nad svou životosprávou.

S čím jste byl spokojen, a kde byly naopak nedostatky týmu?
Nedostatky vidím ve hře s míčem. Množství technických chyb bylo alarmující. V prohraných utkáních to byl rozdílový prvek. Odehráli jsme utkání, kdy jsem mohl být na tým hrdý, ale přišly také zápasy katastrofální, kdy se jako trenér cítíte na lavičce naprosto zbytečný.

Kdo patřil k tahounům prvoligového celku?
Jako tahouny bych vyzvedl všechny hráčky. Tým v házené se nemůže spoléhat jenom na dvě, tři individuality, každá hráčka měla světlejší a méně povedené zápasy. Holky pochopily, že jedna bez druhé v házené prostě uspět nemohou. Pokud přece jenom chcete slyšet jména, potom k tahounům patřily Burdová, Krejcarová, Kvasničková, Pecková a Musilová. K nejlepším střelkyním družstva patřily Burdová, Krejcarová a Kvasničková. Pecková byla určitě výrazným článkem obrany a spolu s Musilovou řádně stmelily střed brankoviště. K hráčkám, které nejvíce bojovaly i ve chvílích, kdy se prohrávalo, patřily Stehlíková, Kolesová a Šrámková. Malinko za očekáváním zůstala hra brankářky Ulrichové a útočnice Kafkové, v jejich výkonech byl v jednotlivých utkáních velký rozdíl. Dokázaly v jednom zápase zazářit, v následném se jim naopak vůbec nedařilo, obě mají určitě na víc.

Na jaře byly největší zbraní výkony na vlastní palubovce, které znamenaly i záchranu v soutěži. Proč se děvčata nedokázala více prosadit i na palubovkách soupeřů?
V domácí hale jsme začali vyhrávat až na jaře, nemyslím si, že příčina byla pouze v psychice hráček. Na podzim jsme hráli doma se silnými soupeři z horní poloviny tabulky a kolektiv se teprve sehrával. Na druhou polovinu jsme se dobře připravili, tým již lépe fungoval jako celek a dokázal na vlastní palubovce zvládnout šest důležitých střetnutí. Na hřištích soupeřů nelze hovořit o špatné hře, udělali jsme prostě víc chyb než soupeřky a tento fakt často rozhodoval vyrovnaná utkání. Věřím, že získané zkušenosti z letošního ročníku dokážou holky přetavit v kvalitní hru v následující sezoně. Hodně bude záležet na tom, jak se podaří udržet tým pohromadě a doplnit. Některé hráčky totiž odcházejí.

Kdy začnete s ostrou přípravou na podzimní část I. ligy?
Letní příprava začala již v posledních třech týdnech v červnu, účast na trénincích byla však mizerná. Druhá část přípravy začíná v pondělí 28. července. Od 5. do 8. srpna jedeme na soustředění do Nového Veselí. Další příprava se uskuteční již výhradně v Havlíčkově Brodě. Součástí budou i dva turnaje 23. srpna v Havlíčkově Brodě a 30. a 31. srpna v Otrokovicích. V domácí hale se 6. srpna prvně představí SVŠ Plzeň.

S jakým kádrem lze pro nastávající sezonu počítat, zůstane pátek hlavním tréninkovým dnem, kdy se sejde celý tým?
Z kolektivu odchází zpět na hostování do pražské Slavie Burdová a na odchodu do Liberce je pravděpodobně Kvasničková. Na vlastní žádost ukončila kariéru již v průběhu sezony Kašpírková. Ze zdravotních důvodů se rozhoduje o další aktivní činnosti Pecková. Na listině dlouhodobě nemocných jsou Kopicová, Šrámková a Neubauerová. O konci kariéry uvažuje i Vojířová. Tým od nové sezony povede pravděpodobně i nový trenér. Ve srovnání s premiérovou sezonou bude hráčský kádr užší, věřím však, že se podaří kolektiv vhodně doplnit staršími dorostenkami. Jednáme o hostování hráček z pražské Slavie, z Velkého Meziříčí a z Pardubic. Tým bude trénovat třikrát týdně, pátek zůstává dnem, kdy bychom se měli setkávat v plném počtu.

Jaké je předsevzetí do nastávající sezony?
Vzhledem k pohybu hráček v kádru zůstává stejný jako před zahájením loňského ročníku I. ligy. Udržet se v soutěži, skončit na pátém až osmém místě. Věřím, že děvčata dokážou prodat svoje zkušenosti. Troufám si říct, že nás čeká těžší sezona, než byla právě ta ukončená.

Alois Svoboda