Novák nejprve v prvním kole přešel na body přes maďarského reprezentanta Istvána Kozáka. Ve druhém kole se utkal s rakouským borcem Alwinem Geigerem, kterého Michal položil na lopatky. Ve třetím kole tak na Michala čekal zkušený běloruský borec Khalivatskij, který Michala porazil na body.

Jelikož se běloruský reprezentant probojoval do finále, tak Novákovi svitla naděje boje o bronz. V prvním kole repasáže na Nováka vyšel azerbajdžánský závodník Mustafajev, který brodskému zápasníkovi nedal šanci a vyhrál na body. Novák byl touto prohrou z bojů o medaili vyřazen a obsadil celkově bodované sedmé místo.

Jeho bratr Petr Novák, který před týdnem obsadil v Košicích na mistrovství Evropy páté místo měl v prvním kole světového šampionátu uzbeka Rustama Sultanova, který porazil druhého broského zástupce na body a jelikož se Sultanov neprobojoval do finále, tak byl Petr také z dalších bojů vyřazen.

„Páté místo Petra Nováka z mistrovství Evropy a sedmé místo Michala Nováka z mistrovství Světa jsou pro brodský i český zápas velice cenné,“ usmíval se trenér Zdeněk Švec.