Jenže zápas je v tuzemských luzích a hájích spíše „popelkou“ a konkurence se hledá jen velice těžko, takže ho de facto získal pro sebe. „Nevím, co by se muselo stát, abych do Pekingu nejel. Snad by se mnou muselo spadnout letadlo, nebo bych se musel těžce zranit,“ prohlásil tenkrát.

Přestože pětatřicetiletý borec není v ideálním zdravotním stavu, ani jedna z variant se naštěstí nevyplnila. Marek Švec v neděli odletěl na své třetí olympijské hry.

Vy máte jistou nominaci už dlouhou dobu, jak se s tím pocitem připravuje?
(smích) Nominoval jsem se na prvním možném turnaji, takže jsem začal odpočinkem. Potom jsem se připravoval na jarní mistrovství Evropy v Tampere, které nedopadlo podle mých představ (11. místo – pozn. autora). Bohužel jsem si z něj přivezl natržené šlachy od dvou svalů. Pořád se to se mnou táhne.

To ale není jediný váš problém…
Přesně tak. Absolvoval jsem v květnu výborný kemp v Americe, to měl být základ přípravy na olympiádu. Čtrnáct dní po návratu do Čech jsem si ale hnul s ploténkami a rázem jsem byl na tři neděle odstavený z tréninku. A když jsem se z toho vylízal, tak se mi zase něco stalo se žebry. Raději jsem nešel ani na rentgen, abych se nenervoval. Do začátku soutěže zbývají ještě skoro dva týdny (nyní už jen jeden, rozhovor vznikal minulý týden – pozn. autora), snad se dá všechno do kupy. Minimálně ta žebra.

Narušilo poraněné rameno výrazně vaši přípravu?
Není to tak, že bych nemohl dělat nic. Sice jsem nemohl na žíněnku, trénink musím problému uzpůsobit. Více honím kondici přes posilovnu, vymýšlím různé alternativy, ale pochopitelně to není ono. I když má člověk drobná zranění, tak pochopitelně trénovat musí.

Pochvaloval jste si měsíční kemp v americkém Colorado Springs. Čím byl tak výjimečný?
Soustředění bylo založené hlavně na fyzičce. S mým sparringpartnerem a masérem Jirkou Matýskem to bylo běhání a posilování dokola. Středisko se nachází ve výšce dva tisíce metrů nad mořem, takže jsme dělali výstupy. Třeba jsme šli dva a půl kilometru do kopce, čtyřicet padesát minut v kuse. To je výborná záležitost na dechovku.

V červenci jste ještě odjel na soustředění do Maďarska…
Byli jsme dva týdny v tréninkovém středisku v Tatě. Nachází se na cestě mezi Györem a Budapeští, ani ne pět hodin jízdy autem z Prahy. Přirovnal bych to k Nymburku. Zaměřil jsem se na úpravu fyzičky, a hlavně stabilizaci ramene, protože rezonance odhalila natržené šlachy. Hodně jsem běhal a plaval. Super podmínky, jediné, co mi chybělo, bylo kryocentrum.

Vy chodíte do kryocentra?
Jasně, úžasná věc. To je léčba chladem, vlastně spíš mrazem. Základ je jít tak na dvě až tři minuty do teploty minus sto třicet pět stupňů. Já to potom vystupňuju až do minus sto šedesáti. Chladová terapie pomáhá na psychiku a je výborná na pohybový aparát. Je to analogie sauny, ale procedura je diametrálně odlišná samozřejmě v teplotě, ale i v pohybovém režimu po ní. Zatímco po sauně se musí odpočívat, po kryoterapii se člověk cítí odpočatý a svěží a po opuštění polária může klidně hned cvičit. Prý je to také dobré na celulitidu, ale to snad není můj problém. Aspoň já se tedy na sebe do zrcadla zezadu nedívám. (smích)

Jak často kryocentrum navštěvujete. Hádal bych, že to v Čechách ještě není moc známá věc?
Aby se účinek dostavil, tak musí člověk během tří týdnů absolvovat aspoň deset návštěv. Lepší je chodit ale ob den, ideální každý den. Já jezdím v Praze na Lhotku. Ráno a odpoledne si dám trénink a potom mažu přes celou Prahu do kryocentra.

Vy už jste zkušený olympionik, co vás čeká po příletu do Pekingu?
Adaptace na místní prostředí, a hlavně musím stáhnout váhu asi o osm, možná deset kilo. Důležitá bude aklimatizace, abych nebyl rozhozený z časového posunu.

Míváte s tím problém?
S časovým posunem problém nemám, a to ani směrem na východ, ani na západ. První tři dny je člověk rozhozený, ale potom se to srovná do normálu. Mám s Čínou zkušenosti, v roce 2006 jsem byl na světovém šampionátu v Kantonu (tehdy tam získal stříbrnou medaili – pozn. autora). Letěl jsem tam deset dní předem a zvládl jsem aklimatizaci dobře. Jestli dodržím osvědčený model, tak by to mělo být dobré.

Vážení se uskuteční třináctého srpna, o den později zápasíte. To je známá věc, ale jaké máte informace o soupeřích?
Moc jich není. Já ani nevím z větší části, kdo tam bude. Umocňuje to fakt, že my zápasníci nezískáváme místo pro sebe, ale pro stát. Je zbytečné se předem o to zajímat, to mě čeká až těsně před utkáním. Nemá smysl kalkulovat, pokud chci uspět, musím porazit soupeře lepší i horší.

Stanovil jste si před olympiádou cíl?
Mám předsevzetí podat takový výkon, abych se za něj nemusel stydět. Olympijská medaile mi zatím chybí a dosud jsem nezískal ještě zlato. Pokud by se mi to nepodařilo, musel bych se s tím smířit. Svět se však nezhroutí, když se to nepovede. Medaili bych rád, ale nemůžu jít do zápasu s tím, že na ni myslím. Zápas je nevyzpytatelný. Není to jako v atletice, kde třeba Honza Železný věděl, že když hodí to, na co má natrénováno, že získá zlato. Takhle to bohužel v zápase nefunguje. Současná pravidla navíc nahrávají tomu, že se stírají výkonnostní problémy. Horší může porazit lepšího.

Ve vaší kategorii budete nejstarší, máte dostatek zkušeností. Dolehne na vás nervozita?
Nervozita se samozřejmě týká i mě. Olympiáda je jednou za čtyři roky a tahle bude pro mě asi poslední. Nedá se předpokládat, že bych ještě vydržel do Londýna. Bude záležet na mně, abych byl dobře namotivovaný, ale zároveň aby mě nervozita nesvazovala. Mladí kluci mají svým způsobem výhodu, jsou dravější a jdou do všeho po hlavě. Já se zase budu snažit využít čtrnáct let zkušeností v reprezentaci.

V Pekingu budete jediný český zápasník, vezete si s sebou nějakou „vrbu“, které se budete moci vyzpovídat?
(smích) Vrbu mít nebudu, ale pojede se mnou můj sparringpartner Jirka Matýsek. Podařilo se mi přesvědčit olympijský výbor, že mi v závěrečné přípravě moc pomůže. Bude se mnou trénovat, je dobrý masér a pomůže mi i psychicky. Snad to přinese ovoce.

Jak naložíte s volným časem?
Moc ho nebude. Máme naplánovaný odlet na šestnáctého srpna, vesnice není nafukovací a olympijský výbor každý člen výpravy něco stojí. Chci si olympiádu užít, ale to budu muset získat medaili, to je podmínka, abych mohl v Pekingu zůstat, a nemusel za sebe platit. Byl jsem dvakrát na olympiádě, třetí mi utekla. Dvakrát jsem se zúčastnil slavnostního zahájení a rád bych konečně viděl i zavírací ceremoniál. To je vedle medaile a finanční odměny pro mě další motivace.

Takže zcela hypoteticky. Marek Švec získá zlatou, nebo jinou medaili. Na které sporty se půjde podívat?
Marek Švec by zašel na atletiku. V olympijské výpravě mám ale polovinu známých, kamarády bych rád viděl. Záleží na programu, před mým zápasem je ale šance naprosto nulová.

Chod olympijské vesnice znáte, ale konkrétně u vás by mě zajímalo, na kterou kuchyni se vrhnete!?
Olympijský režim je naprosto pohodový. Ve stravování si člověk najde, co mu vyhovuje. Francouzská, italská, čínská kuchyně… Já se nebráním ničemu, ale základ je Evropa, a hlavně musí být maso. U mě je akorát problém, že musím stlačit váhu, abych se vešel při vážení. Takže mě se teď týká jen kuřecí, trocha rýže a zeleniny. Nesmím jídlo, kde se vyskytuje mouka.

Hodně se mluví o pompéznosti her. Co si myslíte o spojení Čína a olympiáda?
Vůbec netuším, do čeho jdeme, ale organizační výbor bude mít určitě všechno zabezpečené skvěle. Není se čeho bát. Problém by neměl být ani se smogem, i když se týká každého sportovce, protože tunely chodit nejde. Nás zápasníky by smog při samotném sportovním výkonu limitovat neměl. V halách budou snad namontovány filtrace a další podobná zařízení.

A kdo vám bude u televize držet palce?
(smích) Doufám, že celé moje okolí. Že budou držet ne palce, ale pěsti, aby se zadařilo co nejlépe. Bude záležet na konkrétním dni, momentu. Každý chce medaili, ale jestli s k ní dostane, bude záležet na spoustě aspektů.

Kdo je Marek Švec
Datum narození: 17. února 1973.
Místo: Havlíčkův Brod.
Výška: 185 cm.
Váha: 96 kg.
Klubová příslušnost: PSK Olymp Praha.
Trenér: Ervín Varga (od 1996).
Úspěchy: MS 1998 (Gävle) a MS 2006 (Kuang-čou) - stříbro, MS 2007 (Baku) – bronz, ME 2004 (Haparanda) a ME 2006 (Moskva) – bronz, MS 2001 (Patras) - 5. místo; ME 2005 (Varna) - 5., MS 2002 (Moskva) - 7., ME 1996 (Budapešť) - 7. (do 90 kg), MS 1999 (Atény) - 8., ME 1997 (Kouvola) - 8., MS 2005 (Budapešť) - 10., vítěz akademického MS 2000 (Tokio). Účast na LOH: 1996 (Atlanta) - 8. místo, 2000 (Sydney) - 18.

Marek je zdravej pařez

V šesti letech mu učarovala zápasnická žíněnka a vydržel na ní už téměř třicet let. O kom je řeč? O trojnásobném olympijském účastníkovi Marku Švecovi. „Jako malinký jsem se jednou dostal na turnaj a řecko-římský zápas se mi zalíbil. Chtěl jsem ho dělat, tak ho dělám,“ s úsměvem vzpomíná.

Dlouhý čas mu vštěpoval základy i další důležité věci trenér Zdeněk Švec (na snímku vlevo). Svého bývalého svěřence zná velmi dobře. „Marek je člověk, který má pro zápas všechny potřebné parametry, a to jak tělesné, tak i psychické. Je na něm vidět výdrž, s jakou jde za svým cílem. Nedělá to pro peníze, ony v zápase žádné nejsou, ale protože ho to baví,“ rozpovídá se jeho jmenovec.

„Samozřejmě má i trošku štěstíčka, a vyhýbají se mu těžká zranění, ale i to je známka výdrže. Marek je takovej zdravej pařez. Podívejte se, mohl by už zápasit za veterány, ale je už potřetí na olympiádě. Je tam ze zápasníků absolutně nejstarší. A vůbec není jisté, že po Pekingu skončí, má buldočí povahu,“ pokračuje.

Do Pekingu však Švec odletěl s drobnějšími zraněními. „Roli to hrát může, já jsem ale přesvědčený, že na žíněnce tomu nebude věnovat pozornost. Je důležité, aby se nic nezhoršilo, nebo se neobjevilo něco jiného.“

Markovi věří i v Pekingu. „Strašně moc bych mu přál medaili, je to asi jeho poslední olympiáda. Za výdrž a všechnu tu dřinu, co zápasu dal, by si ji zasloužil. A já věřím, že ji přiveze,“ dodává Zdeněk Švec.