Jak vypadá brodský rafting, v jakém složení jezdíte?
Vít Vondráček: Jsme čtyři, jezdíme ve složení Vít Vondráček, Petr Čapek, Vojta Štěpánek a hostující Honza Myslivec z Prahy. V minulém roce jsme jezdili současně v kategorii juniorů i mužů. V letošní sezoně ale budeme jezdit už jenom za muže. Jezdí se klasicky sprint, sjezd a slalom.

Kdy jste začali s raftingem?
Vít Vondráček: K raftingu jsem se dostal společně s Petrem (Čapkem) přes Jirku Košťála, který založil vodácký oddíl v Havlíčkově Brodě. Postupem času jsme si osvojili jízdu na kajaku, kánoi i raftu, prakticky na všem, co plave po vodě. Nejvíce nás ovšem chytl rafting.

Kde trénujete?
Vít Vondráček: Trénujeme převážně na Sázavě. Jinak jezdíme na kanály po celé České republice.

Co pro vaši posádku přinesla loňská sezona?
Petr Čapek: Sezona byla hodně povedená. Podařilo se nám vyhrát zhruba osmdesát procent závodů.

Jak vypadá raftařská sezona?
Petr Čapek: Sezona začíná v březnu, v dubnu, kdy začínají sjezdy na řekách, jako je Kamenice, Labe nebo Sázava. Postupem času se přechází na kanály, jako jsou Roudnice, Trója nebo na Trnávce, kde začínají první sprinty a slalomy. Ke konci sezony už se kombinuje všechno. Jedeme na jeden závod, kde se zúčastníme i třeba šesti různých závodů.

Říká se, že každý správný vodák se musí „udělat“. Jak často se koupete vy?
Petr Čapek: Ze začátku to bylo skoro pořád. Teď, když jsme začali vyhrávat závody, tak se nekoupeme vůbec. Jenom při tréninku, když děláme blbiny ve válcích a šlajsnách.

Stali jste se mistry republiky, jste juniorští reprezentanti, co z toho plyne?
Petr Čapek: Jako členové reprezentace se dostaneme na tři zahraniční kanály. První je v Rakousku na Salze ve Wildalpenu. Tam je pěkná voda, jezdí se tam dlouhé sjezdy. Je to ale i docela náročné, protože musíme na vodě makat i čtyřicet minut. Další kanál je slovenské Čunovo. Jsou samozřejmě i další zahraniční štace, ale peněžní fondy nám neumožní vyrazit například jako reprezentace mužů do Mexika, takže se pohybujeme spíše v okolních státech.

Město Havlíčkův Brod vás ocenilo jako nejlepší kolektiv, jaké máte z toho pocity?
Vít Vondráček: Je to pěkné. Je to něco úplně jiného, než když získáme medaili při nějakých závodech. Nedá se to s tím vůbec srovnávat. Je to trochu něco jiného.

Jan Hammer, Libor Blažek