Právě v bleskovém turnaji, který se hrál na třináct kol, jen těsně unikla bronzová příčka havlíčkobrodskému Filipu Valovi. Ten získal devět bodů stejně jako třetí Eva Kulovaná z Gordicu Jihlava, ale na nelichotivou čtvrtou pozici ho odsunulo horší pomocné hodnocení. Turnaj v bleskovém šachu nakonec vyhrál se ziskem deseti bodů Vladimír Karlík z Kroměříže, který předtím na FIDE Open obsadil třetí příčku. Druhý skončil Roman Vincze z Gordicu Jihlava s půlbodovou ztrátou a třetí Eva Kulovaná.

Velkou cenu Havlíčkova Brodu mládeže do 16 let v rapid šachu naprosto ovládli mladí šachisté ze Sokola Bedřichov, kteří v soutěži obsadili první tři příčky. Z vítězství se radoval Martin Škoda před Štěpánem Seidlem a Antonínem Seidlem.

Tahákem byla simultánka

Kromě tří hlavních soutěží proběhly v rámci Šachového festivalu Vysočiny 2009 i další akce. Zajímavé byly tradičně simultánky WGM Evy Kulované a GM Vlastimila Horta. „Určitě zvláště simultánka s Vlastimilem Hortem byla velice zajímavá. Je to legenda a pro jedenáct nejlepších šachistů z Vysočiny, kteří s ním simultánku hráli, to musel být obrovský zážitek,“ říká ředitel festivalu Václav Paulík. Mezinárodní šachový mistr pak v jedenácti partiích dovolil soupeřům jen tři remízy.

„Festival naprosto splnil naše cíle a plány. Bylo to organizováno v rámci oslav sta let šachu na Vysočině. Turnaje byly určené hlavně pro mladé hráče a hráče z Vysočiny,“ prozradil Paulík.

Na festivalu se objevili i zahraniční hráči. „Pozvali jsme hráče z partnerských měst – Brixenu a Spišské Nové Vsi,“ upřesnil ředitel turnaje.

Nejblíže k medailovým pozicím z domácích hráčů měl na turnajích šestnáctiletý Filip Vala. „Open Filipovi nevyšel. Měl na to být na lepší pozici než je desáté místo. V bleskáči mu o kousek uniklo třetí místo, ale i tak je to úspěch. Je ještě mladý a má vše před sebou,“ uzavřel Paulík.