Diváci viděli celkem šest závodů a několik doprovodných exhibicí. V sobotu se nejvíce dařilo Josefu Štefkovi z Hradce Králové, který vyhrál oba slalomy (Tight i Hybrid) v kategorii dospělýích, mezi juniory byl ve stejných disciplínách stejně úspěšný Jaroslav Knettig z Poličky. Neděle pak přinesla vítězství Zdeňku Machovi z Poličky v obřím slalomu, juniorský obří slalom vyhrál Jakub Knettig také z Poličky. „Trať byla vynikající, jsem z toho sám překvapený,“ pochválil organizátory vítěz dvou sobotních závodů Josef Štefka.

Neobvyklá trať

Organizátoři byli nuceni kvůli špatné dopravní situaci v Havlíčkově Brodě přesunout závody z ulice Dolní právě na Pražskou. Na jezdce byla připravená trať, která byla z kopce, což při závodech Českého poháru není úplně zvykem. „Myslím si, že čeští jezdci nejsou příliš zvyklí jezdit z kopce. Během posledních dvou let jsem byl na několika závodech v zahraničí a tam je to běžné. Takže zřejmě jsem na to více zvyklý než oni,“ usmívá se Štefka.

„Tato trať odpovídá trochu světovým parametrům, na podobných tratích se jezdí mistrovství světa nebo Evropy. Je to o něco těžší trať než je v Čechách obvyklé,“ popisuje své dojmy z trati druhý ze slalomu Hybrid Robert Thiele. „Mně to vyhovovalo, že se jelo z kopce. I když je pravda, že na to nejsme zvyklí,“ dodal druhý ze slalomu Tight Zdeněk Mach.

Kvalitní skate stojí asi osmnáct tisíc

Skateboarding rozhodně není levná záležitost, jak se může na první pohled zdát. „Startovné na Českém poháru je od dvou set do pěti set, takže se dá celý seriál objet za pár tisíc. Více finančně náročné jsou účasti na Světovém poháru. Závody jsou ve Francii, Švédsku, Lotyšsku a podobně, je jich kolem pěti za rok. Jedna účast stojí tak kolem deseti tisíc. Pak další výdaje jsou s prknem. Kvalitní prkno stojí kolem osmnácti tisíc a závodník potřebuje minimálně dvě na různé druhy slalomů,“ přiblížil finanční stránku závodění vítěz dvou sobotních závodů.

V neděli byly na programu závody v obřím slalomu, jak v kategorii mužů, tak juniorů. „Příliš mi nesvědčí technické disciplíny, počítal jsem s tím, že obří slalom bude lepší. Trať byla velmi rychlá, člověk si musí dát pozor, ale jede to pěkně,“ řekl zástupce brodského skateboardingu Petr Novotný, třetí z obřího slalomu.

Výsledky – slalom Hybrid: 1. Štefka (Hradec Králové), 2. Thiele (Stuttgart), 3. Mach (Polička). Slalom Tight: 1. Štefka (Hradec Králové), 2. Mach (Polička), 3. Daňhel (Brno). Slalom Hybrid, junioři: 1. Jar. Knettig, 2. Jak. Knettig (oba Polička), 3. Bartoš (Prachatice). Slalom Tight, junioři: 1. Jar. Knettig, 2. Matouš, 3. Jak. Knettig (všichni Polička). Obří slalom: 1. Mach (Polička), 2. Thiele (Stuttgart), 3. Petr Novotný (Havlíčkův Brod). Obří slalom, junioři: 1. Jak. Knettig, 2. Jar. Knettig, 3. Matouš (všichni Polička).

Jan Hammer, Libor Blažek