Nejlepším juniorem se nakonec stal Tomáš Pecha z Frýdku-Místku, když o jeho vítězství rozhodlo až pomocné hodnocení. Prvenství mezi dívkami vybojovala Karolína Olšarová z Orlové. Mistrem republiky v soutěži družstev se pak stal Dolní Benešov.

„Z Jiskry Havlíčkův Brod se mistrovství zúčastnilo čtrnáct hráčů. Nejlépe si vedl Filip Vala, který nakonec skončil na šestnáctém místě,“ prozradil organizátor mistrovství Václav Paulík.

Hráči z Vysočiny na medaile nedosáhli

Těsně za vítězným Pechou skončil Vojtěch Straka z Prahy, kterého odsunulo na druhé místo až pomocné hodnocení. Třetí příčku obsadil Tadeáš Kriebel z Dolního Benešova. Nejlepším šachistou z Vysočiny byl třebíčský Josef Kratochvíl, který skončil desátý. Dvanáctou příčku obsadil Štěpán Seidl z Bedřichova, šestnáctý byl domácí Vala, další dvě příčky obsadili třebíčští šachisté Rudolf Zezula a David Mičulka.

„Partie se hrály na pětadvacet minut, takže to nebylo jen o tom, co hráč umí, ale jak umí rychle přemýšlet, rychle tahat, a jak rychlý má postřeh. Rapid šach je spíš takový doplněk k normálnímu šachu,“ vysvětluje Paulík.

Zlatou medaili mezi juniorkami získala Karolína Olšarová z Orlové, stříbrná byla Kristýna Novosadová z Frýdku-Místku a třetí skončila Gabriela Sabolová z Vysokého Mýta.

Ani v soutěži družstev na medaili žádný z týmu z Vysočiny nedosáhl. Vítězství se nepodařilo obhájit hráčům z pořádající Jiskry Havlíčkův Brod, kteří v konečném účtování obsadili sedmé místo. Vítězství získal Dolní Benešov před Českými Budějovicemi a Rychnovem nad Kněžnou. Čtvrté pak skončilo družstvo Sokola Bedřichov, pátí byli šachisté z Náměště nad Oslavou.

„O vyrovnanosti soutěže svědčil fakt, že o pořadí na druhém až šestém místě rozhodovalo pomocné hodnocení,“ uvedl Paulík.

Šachisté nacházejí v Havlíčkově Brodě výborné zázemí, protože to není rozhodně ojedinělá akce nejvyšší úrovně. Před časem tu proběhlo například mistrovství republiky mužů a žen. „Letos už je to druhé mistrovství republiky, které se nám podařilo do Brodu dostat. V prosinci nás čeká ještě jedno, které bude v Přibyslavi,“ uzavřel hlavní organizátor akce.