Úspěšnou bilanci z republikových šampionátů ještě podtrhlo patnáct stříbrných a dvanáct bronzových medailí. Celkem dvaačtyřicet cenných kovů z českého šampionátu je úctyhodný počet.

Další zářez na pažbě přidali brodští zápasníci v ligové soutěži družstev, kde mistrovský titul získali senioři a junioři. „Od roku 2005 Jiskra nenašla v těchto dvou soutěžích žádného přemožitele,“ poznamenal jeden z trenérů brodské Jiskry Zdeněk Švec.

Kocman se stal vicemistrem světa

Kromě něho ještě mají na starosti úspěšné zápasníky. Jsou to: Miroslav Varga, Jiří Zachariáš, Tomáš Šimek a Miroslav Švec.

Brodští zápasníci se podívali v loňském roce i na vrcholné světové či evropské akce. „Juniorského mistrovství světa v turecké Ankaře se zúčastnil Michal Novák v hmotnosti do 60 kg a vybojoval páté místo,“ prozradil Švec.

Na seniorské mistrovství světa odcestovali Ondřej Ulip (do 60 kg) a Petr Novák (do 74 kg), na něm se představil i brodský odchovanec Marek Švec.
Další úspěch na světové scéně zaznamenal Zdeněk Kocman, který na veteránském mistrovství světa ve finské Kouvole vybojoval v hmotnosti do 120 kg stříbro.

Kadetského mistrovství Evropy se v srbském Zrenjaninu zúčastnili Petr Zachariáš (do 42 kg) a Oldřich Varga (do 63 kg), do výsledkové listiny se však výrazněji nezapsali.

Dobré zázemí

Hned osm brodských zápasníků je zařazeno v českých reprezentacích od kadetů až po seniory. „V tomto směru nám hodně pomohlo v roce 2002 přidělení sportovního centra mládeže a sportovního střediska, která výrazně pomáhají při výchově nadějných závodníků,“ tvrdí Švec.

Dalšímu rozvoji mladých zápasníků pomáhá i spolupráce se ZŠ Štáflova. „Oddíl zápasu zde má devět sportovních tříd, což nám umožňuje s klukama trénovat i dopoledne,“ uzavírá šéftrenér brodské mládeže.

Zápasnický oddíl spolupracuje a udržuje kontakt i s dalšími kluby z různých koutů Evropy. Každoročně pak pořádá kromě mistrovství republiky a ligových soutěží i velký mezinárodní mládežnický turnaj, který je věnován zakladateli havlíčkobrodského zápasu Františku Červínovi.