Muži i ženy Jiskry dnes hrají poslední dvě utkání soutěže a o jejich osudu rozhodnou právě tyto dva duely. Rozhodně příjemnější starosti mají brodské juniorky a kadetky, které rovněž dnes čekají první dvě utkání baráže o postup do extraligy.

Brodští muži v uplynulé sezoně sestoupili z I. ligy a získané zkušenosti jim měly pomoci k dobrému umístění. Čekalo se, že zaútočí na horní polovinu druholigové tabulky. Opak je však pravdou.

„Letošní ročník je vzácně vyrovnaný. Čekali jsme však rozhodně lepší výkonnost,“ přiznává vedoucí brodského mužstva Václav Meloun. „Většina kluků studuje mimo Brod, někteří se těžko uvolňují ze zaměstnání, a tak účast na trénincích byla slabší, což se potom při hře projevuje menší sehraností,“ dodává Meloun.

Meloun: Kluci se na zápas těší

Jiskra v některých zápasech doplatila i na nevydařený závěr. „Při vyrovnaných střetnutích nám především nevycházely koncovky. Někdy se přidružila nervozita, a tím i docházelo k častějším výkyvům výkonnosti,“ krčí rameny vedoucí Jiskry.

Úvodní fáze soutěže nezastihla brodské volejbalisty v ideálním rozpoložení, dlouhou dobu byli na samém chvostu soutěže. „Nevyšel nám úvod soutěže, potom se již ztráta těžko dohání,“ uvědomuje si Meloun.

K oporám mužstva patřili Pátek s Trnkou na smeči, nahrávači Šimek s Jansíkem, dařilo se Nejedlému na bloku. Příležitost dostávali i dorostenci Lacina s Pleskačem. „V posledních zápasech prokázali kluci zlepšenou výkonnost, snad jim vydrží,“ přeje si Meloun.

Dnes čeká na brodské volejbalisty ve druhé lize rozhodující bitva se Železným Brodem. Zápasy se hrají od 11 a 15 hodin ve sportovní hale. „Kluci se na zápasy těší. Nastoupíme v kompletním složení. Je důležité, aby nám vycházel servis a dařilo se na smeči. Snad zvládneme utkání i psychicky,“ věří vedoucí Jiskry.

K definitivní jistotě záchrany stačí Jiskře vyhrát alespoň jeden zápas.

Musíme uhlídat útok, ví Půža

V podobné situaci je i družstvo žen. S umístěním na konci tabulky není spokojen ani trenér Michal Půža. „Družstvo má rozhodně na víc, což dokázalo v zápasech se silnými soupeři. Zatím rozhoduje nevyhranost mladých hráček. Slabinou týmu je psychika, zejména v domácím prostředí se jim nedaří,“ má jasno brodský kouč.

Volejbalistky Jiskry se dnes utkají s týmem SF Praha. „Pražanky jsou nebezpečné na smeči, musíme uhlídat jejich útok,“ je si vědom šéf brodské střídačky.

Jiskře stačí k udržení vyhrát minimálně jeden zápas. Za předpokladu, že Nusle oba zápasy na palubovce třetího týmu soutěže v Pardubicích prohrají, mají již záchranu jistou.

Od obou dospělých týmů mají mládežnické volejbalové týmy zcela opačné starosti. Juniorky Jiskry i kadetky OAHŠ totiž bojují o postup do nejvyšší soutěže. Juniorky čeká v baráži celek Znojma, první dvě utkání se hrají v brodské tělocvičně Bratříků dnes od 12 a 15 hodin. Kadetky přivítají od 10 a 14 hodin Nový Jičín. Obě série se hrají na tři vítězná utkání.

Alois Svoboda