Nechat rozhodnutí o záchraně v soutěži až na poslední zápas, to už je pořádný hazard a ten podstoupili muži i ženy havlíčkobrodské Jiskry. Všechno nakonec dobře dopadlo, oba celky se ve třetí nejvyšší soutěži nakonec zachránily. Brodské volejbalové juniorky a kadetky rozehrály baráž o postup do nejvyšší soutěže. Zatímco kadetky obě domácí utkání vyhrály a jsou jen krůček od postupu, juniorky obě utkání se Znojmem prohrály.

II. liga muži
H. BROD – Ž. BROD 2:3 a 3:0

V prvních dvou setech to šlo brodským volejbalistům jako po másle, zdálo se být rozhodnuto. Jenže. Hosté byli tvrdí jako křemen a nevzdali se! Ve třetím setu to byla až do stavu 9:9 vyrovnaná partie, potom soupeř odskočil na 11:15 a se štěstím to dotáhl do vítězného konce na 23:25. Ve čtvrtém setu spadla na Jiskru psychická deka, nechala soupeře hrát. Vedení 1:5, 3:9, 8:11 využil Železný Brod k zisku čtvrté sady a srovnání stavu utkání na 2:2. Domácí však propadli i ve zkrácené hře, vedli sice 9:6, ale potom kupili chybu za chybou a prohráli 10:15.

„Po vyhraných dvou setech selhal celý tým, nikdo se nedostal ani na svůj standard. Hosté výborně blokovali a dařil se jim útok,“ pokrčil rameny kouč Jiskry Petr Dostál.

V odvetě už šlo domácím opravdu o krk. Pokud chtěli pomýšlet na záchranu, museli odvetu bezpodmínečně vyhrát. V úvodním setu sice zpočátku opět prohrávali, čtyřbodové manko však smazali a v koncovce soupeře přehráli, stejně jako ve druhém setu. V rozhodující třetí sadě to byla až do stavu 16:15 přetahovaná, potom však Jiskra zapnula na plné obrátky, vynutila si čtyři mečboly a hned první proměnila na 25:19.

„Byly to nervy. Výborně zahrál dvacetiletý Šimek na postu nahrávače, na smeči řádil dlouhán Hladík, jehož návrat ze zahraničních studií byl pro mužstvo velkou posilou. Zaplať Pán Bůh, že to máme za sebou,“ oddechli si trenér Petr Dostál i jeho asistent Milan Kučera.

Sety: 14, 18, -13, -22, -10, v odvetě: 20, 11, 19. Sestava Havlíčkova Brodu: Pleskač, Vavřička, Lacina, Endal, Trnka, Mysliveček, Šimek, Nejedlý, Jansík, Meloun, Sommer, Hladík.

II. liga žen
H. BROD – SF PRAHA 3:2 a 3:2
V úvodním setu za stavu 23:23 získala chytrou zalejvkou D. Dohnalová setbol, který její spoluhráčky hned proměnily 25:23. V dalších dvou setech však měly již Pražanky navrch, ve čtvrté sadě to byla velká bitva. Za stavu 10:11 bodovala pětkrát na servisu A. Výborná. Chleba se však lámal za stavu 18:18, Jiskra nakonec v koncovce vyhrála. Ve zkrácené hře se vyvíjel průběh 0:2, 3:5, 5:5, 9:8, ve skvělém finiši brodské volejbalistky nepovolily od stavu 12:10 Pražankám už ani jeden bod a i druhý zápas vyhrály 3:2.
„Holky odvedly bojovný výkon, v poli hrála prim Hana Nyklová, na smeči se dařilo Daně Dohnalové. Naší hybnou silou však bylo i vynikající publikum. Odvetný zápas byl jako přes kopírák, opět rozhodla zkrácená hra, kterou holky bezpečně zvládly. Důležité je, že jsme se zachránili,“ pochvaloval si šéf havlíčkobrodské střídačky Michal Půža.
Sety: 23, -22, - 13, 20, 10, v odvetě: 23, 19, -13, -18, 8. Sestava Havlíčkova Brodu: Matějková, Horní, Bínová, H. Nyklová, P. Nyklová, A. Výborná, D. Dohnalová, Nováková, M. Výborná.

Baráž o extraligu juniorek
H. BROD – Znojmo 1:3 a 0:3

Brodský tým sužuje početná marodka. K prvním dvěma barážovým utkáním nastoupily pouze se sedmi hráčkami. Proti dvancátému celku extraligy proto neměly příliš šancí na úspěch a dvakrát prohrály. V sérii, která se hraje na tři vítězná utkání, sice prohrávají už 0:2, ale bilanci mohou vylepšit následující víkend ve Znojmě a dostat barážovou bitvu zpátky do Havlíčkova Brodu.
Sety: -19, -18, -14, v odvetě: -23, 18, -17, -21. Sestava Havlíčkova Brodu: Juklová, Najbrtová, Kohoutová, Brunerová, Pešková, Chadimová, Teclová.

Baráž o extraligu kadetek
OAHŠ H. BROD – N. JIČÍN 3:0 a 3:0

Úspěch kadetek byl podložen týmovým výkonem. Domácí hráčky vymazaly novojičínské volejbalistky z palubovky. Nejvyrovnanější set vyhrály „jen“ o sedm bodů. Na smeči se vedlo Jenčové, na bloku Lalákové. Kadetky brodské OAHŠ udělaly velký krok k postupu do nejvyšší soutěže. K definitivě jim stačí vyhrát ještě jedno utkání. Ale jak se říká: poslední krok bývá nejtěžší.
Sety: 11, 9, 11, v odvetě: 9, 6, 18. Sestava Havlíčkova Brodu: Brečková, Bačová, Staňková, Šubrtová, Šnellyová, Brunerová, Štěpančíková.

Alois Svoboda