Nejprestižnější sportovní kategorii – Sportovec roku 2009 vyhrál havlíčkobrodský sportovní střelec Josef Nikl.

Co pro vás tato cena znamená?
Velice si toho vážím. Znamená to pro mě velice hodně, vždyť v Brodě jsem se narodil a žiji tu celý život. Je to velká čest a pocta, že se mi dostalo takového ocenění. Nevím, jak to mám vyjádřit.

Překvapila vás už samotná nominace či ocenění?
Překvapení to bylo obrovské. Ze začátku, když mi mamka řekla o nominaci, jsem byl skeptický. Pořád jsem říkal, že to nemohu vyhrát. Nakonec se tak stalo, jsem velice rád. Zároveň jsem byl v první chvíli velice překvapený.

Byl jste při vyhlašování nervózní?
To, že vyhraji, jsem již věděl. Nervózní jsem byl. Těsně před tím, než jsem šel na pódium, to se mnou cloumalo. Nevěděl jsem, jestli do mikrofonu budu schopný vůbec něco říct. Naštěstí jsem to zvládl. Sice několik ceremoniálů jsem už absolvoval, ale ne žádný takhle domácí.

Měl jste nějaký proslov připravený?
Na to se mi těsně před tím, než jsem si šel pro cenu, ptala mamka. Já jsem jí odpověděl, že něco vymyslím. Při své řeči jsem improvizoval, nic připraveného jsem neměl, prostě mě něco napadlo, tak jsem to řekl. (směje se)

Co si myslíte, že pro vás rozhodlo?
Těžko říct. Jednotlivé sporty nelze moc srovnávat. Sice jsem získal řadu medailí, ale jak jsem říkal, sporty mezi sebou porovnávat nejdou. Všichni zaslouží nějaké ocenění za to, co dokázali. Každopádně mě cena potěšila.

Jaký máte nyní program?
Teď mě čeká maturita. Co se týče sportu, tak na konci dubna se zúčastním GP v Plzni, o prázdninách mě čeká mistrovství světa v Mnichově.

Je něco, co byste chtěl vzkázat?
Každopádně musím poděkovat zastupitelstvu za podporu. Jsem rád, že můžu město Havlíčkův Brod reprezentovat a představitelé města mě podporují.