I když na ně zbylo nepříjemné čtvrté místo, jde o jeden z největších úspěchů brodského basketbalu posledních let. „Na Národním finále, které se konalo v Ostravě, jsme odjížděli s cílem, že bychom se chtěli pokusit poprat o postup ze základní skupiny,“ prozradili trenéři brodských minižáků Tomáš Dolejší a Jan Hammer. V základní skupině se Jiskra utkala s pražským Sokolem Vyšehrad a Snakes Ostrava.

„Už první zápas s Vyšehradem byl pro ostravskou misi důležitý, protože právě přes tento celek vedla cesta do čtvrtfinále,“ shodují se oba trenéři. Jiskra zvítězila 48:28.

Ve druhém zápase ve skupině Havlíčkův Brod vyzval vítěze severomoravského přeboru Snakes Ostrava, ale ten byl nad síly brodského celku a kluci soupeři podlehli 31:48.

Havlíčkobrodský tým tak skončil ve skupině B na druhém místě a ve čtvrtfinále narazil na vítěze skupiny A, pořádající NH Ostravu. Oba týmy se celý zápas střídaly ve vedení, ještě dvě minuty před koncem byl stav 40:40, ale nakonec brodští minižáci díky výhře 47:41 postoupili do bojů o medaile. V semifinále je čekali Kondoři Liberec.

„Byla to další lítá řež. Skoro celý zápas jsme vedli, bohužel v závěru jsme to psychicky nezvládli. Každý chtěl zápas rozhodnout místo toho, aby hrál pro tým, z toho pramenily chyby, které soupeř trestal. Prohráli jsme 51:63, přestože jsme na Liberec po celý zápas měli a finále bylo opravdu blízko,“ potvrdil trenér Hammer.

V boji o třetí místo se Jiskra utkala v repríze zápasu ze základní skupiny se Snakes Ostrava a z důvodu únavy ze čtyř předchozích duelů prohrála v boji o bronz 60:25.

Jiskra nakonec skončila na pro sportovce nejméně lichotivém místě, čtvrtá. „Přesto jde o obrovský úspěch. Kdyby nám to před finálovým turnajem někdo řekl, poklepali bychom si na čelo a řekli, že je asi blázen. Musíme před kluky smeknout, protože odehráli parádní turnaj, nás jako trenéry velice potěšili. Nicméně je vidět, že máme před sebou ještě obrovský kus práce,“ hodnotí účinkování na turnaji trenéři brodské Jiskry a dodávají: „Jediní z prvních pěti týmů jsme neměli v celku výraznou individualitu, která by mohla zápas sama rozhodnout. Naopak jsme se opírali o týmový výkon a vyrovnanost všech hráčů základní sestavy,“ říkají trenéři.

Za Jiskru Havlíčkův Brod nastoupili a o úspěch se zasloužili: Ondřej Cymorek, Vít Eisenvort, Filip Hladík, Matyáš Janů, Lukáš Jokl, Jan Juhaňák, Tomáš Klement, Ondřej Kulhánek, David Líška, Vojtěch Motyčka, Filip Nádvorník, Jaroslav Nečas, Radek Petrlík, Michal Šulc (byl jedním z pěti hráčů v all-stars turnaje), Tomáš Weber.

Republikový triumf nakonec získali Baskeťáci Josefov. Na stříbrné pozici skončil Liberec, třetí Snakes Ostrava a čtvrtá Jiskra Havlíčkův Brod. Další pořadí: 5. Písek, 6. Kroměříž, 7. NH Ostrava, 8. Plzeň, 9. Jindřichův Hradec, 10. Sokol Vyšehrad, 11. BA Sparta Praha, 12. JBC Brno.

Václav Beránek