Ve třídě Superstock 600 startovali se svými yamahami i oba havlíčkobrodští jezdci, Michal Prášek a Petr Svoboda. Starší z obou Svoboda zde závodil poprvé a náročný okruh se třemi velbloudy, uměle vytvořenými horizonty, si rychle oblíbil. Ze třiceti startujících z šesti evropských zemí zajel dvaadvacátý tréninkový čas.

Michal už tady startoval v loňském prvním ročníku a okruh zvládl úspěšně, když v závodě stopětadvacítek dojel v mistrovství ČR na třetím místě. Ale šestistovka je úplně jiný motocykl, a tak i on si musel postupně zvykat na jiný styl brzdění a nájezdů do zatáček. A to se mu nakonec podařilo a vyjel si skvělou pátou pozici na startu pro nedělní závod.

Před samotným závodem se Michal blýskl jako ukázkový rytíř fair play, když jednomu za svých největších soupeřů Chalupovi poskytl přední pneumatiku, bez které by nejspíš tento jezdec ani k závodu nenastoupil.

Závody na okruhu, díky zvládnuté propagaci, sledovalo na čtyři tisíce diváků, mezi kterými bylo i několik významných osobností, jako například vynikající motocyklový závodník minulosti Peter Baláž, maďarský jezdec a účastník mistrovství světa Gábor Talmácsi a k velkému překvapení i slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Přes časté přeháňky, které se nad okruhem střídaly se závod šestistovek odehrál na suché trati, což rádi přivítali oba brodští závodníci, kdy Svoboda by za deště do závodu nenastoupil a Prášek s obavami, protože na vodě s touto motorkou ještě nejel. A co říkal Michal Prášek o startu. „Je to můj čtvrtý závod a i přesto, že jsem dojel na osmé pozici, byl to můj nejlepší start. Já nemusím být po startu vpředu, stačí mi mít kontakt s jezdci přede mnou a potřebuji tak dvě kola na získání takové jistoty, že motorka sedí v zatáčkách a pak jsem v pohodě a začnu závodit.“

A to také předvedl. Několik kol trvalo, než se odpoutal od dvou rivalů ve žlutých kombinézách z týmu Brož, Chalupa a Kleicha a poté začala stíhací jízda za čtveřicí jezdců přad ním.

„Když se mi podařilo předjet Peška a Halbicha, byl jsem první z Čechů a na dohled jsem měl skvěle jedoucího Slováka Jasenského, jenže v posledním kole jsem trochu chyboval, a tak jsem se soustředil na poslední zatáčku a zkusil ho vybrzdit, ale nedal jsem to. Jsem maximálně spokojen, jel jsem čtvrtý závod, mám první vítězství, prostě super,“ radoval se v cíli Michal Prášek.

Tímto vítězstvím v českém mistrovství se Michal dostal celkově na první místo, má 74 bodů a před druhým Chalupou náskok šesti bodů. Petr Svoboda dojel celkově na jednadvacátém místě a z našich byl klasifikován jako osmý. Další závod se jede 22. - 24. 7. 2011 na mosteckém automotodromu.

Petr Veselka, Milan Holenda