Přímo z japonského Tokia zamířil za bývalými spoluhráči Jakub Jokl, který se po třech zápasech za národní B-tým mužů aklimatizoval hned na hřišti, kde je se svými 209 centimetry k nepřehlédnutí. „Znal to tady už jako kluk a jsem moc rád, že za námi pravidelně jezdí i po přestupu do Brna. Loni za Brno teprve začínal nastupovat v nejvyšší soutěži, pro veřejnost nebyl tak známý. Během roku se však vypracoval až do mužské reprezentace," těší předsedu klubu Pavla Dubna, který Jokla bleskově zapojil.

A vyplatilo se. Trénink vedený českým elitním hráčem se okamžitě stal velkým tahákem. „Kubu jsme po středečním příjezdu hned zapojili," usmívá se Duben nad faktem, že „okoukané" trenéry vystřídala současná klubová ikona. „Do Přibyslavi se vždy hrozně těším. Potkám bývalé spoluhráče, trenéry. A trénink? Hrozně mě to bavilo, mladým můžu něco předat, poradit jim," prozrazuje devatenáctiletý talent českého basketbalu, který si v nabytém kalendáři našel dva dny na svůj mateřský oddíl. Už v sobotu se má hlásit ve svém novém působišti – basketbalové akademii španělské Gran Canarie.

Basketbalové Jiskře, která se může kromě Jokla chlubit i mládežnickým reprezentantem Davidem Škrancem, se sázka na hromadný kemp vyplácí.

„Asi před 13 lety jsme byli v Beneticích poblíž Ledče nad Sázavou na týmovém soustředění, kde jsme vymýšleli, jak klub víc propojit," přibližuje Pavel Duben vznik myšlenky celooddílového kempu. Po pěti letech ve Šlapanově, kde jsme začínali v téměř spartánských podmínkách, trenéři tam dětem obstarávali veškerý servis včetně vaření, jsme využili možností nově vzniklého sportovního areálu v Přibyslavi. Bydlíme ve škole a až na pojízdné snižovací koše nám tu nic nechybí," pochvaluje si předseda klubu a dodává: „Zároveň se setkáváme i s jinými kluby. Snažíme se být otevření, takže jsme tu asi třikrát přivítali ligové kadety Jindřichova Hradce a třeba letos tu s námi jsou extraligové juniorky Žďáru, kde je jedním z trenérů náš Zdeněk Burda. Obě strany vidí různé tréninky, letos jsme si proti sobě zahráli, pro všechny jde o cenné zkušenosti."

Netradiční oddílový kemp si kromě trenérů pochvalují i mladí košíkáři. Většina družstev je v Přibyslavi v téměř kompletním složení, což se v předposledním týdnu prázdnin rovná téměř malému zázraku. „Je to dobré. Pár omluvenek jsme pochopitelně dostali, ale v každém z družstev jde o jednotlivce, takže týmy jsou pospolu a zároveň se vzájemně upevňují i vztahy v rámci klubu," skromně podotýká Pavel Duben.

Pokud byste od soustředění očekávali pouze basketbalový dril, byli byste na omylu. „Snažíme se o všehochuť. Zapojujeme hodně atletiku, cyklistiku nebo baseball. Teď je populární biatlon, tak jsme vzali vzduchovky a běhání dětem zpestřili. Na střelbu se hrozně těšily, takže ani nevnímaly, že zrovna běží," usmívá se Duben nad zpestřující novinkou.

Basketbalové soutěže startují už na začátku října, Jiskra do nich letos vyšle sedm družstev. „Týmy máme na úrovni oblastního přeboru, ale spolupracujeme s Brnem a Pardubicemi, kam už od nás zamířila řada hráčů do ligových týmů," prozrazuje Duben. „Pokud by někdo měl zájem si basketbal vyzkoušet, může přijít každý všední den v odpoledních hodinách do haly ve sportovním areálu Kotlina, kde se dá na všem domluvit. Všechny informace jsou pochopitelně dostupné i na našem webu baskethb.cz," uzavírá předseda klubu Pavel Duben a rychle odbíhá na dopolední poradu deseti trenérů, kde se před každým dnem dolaďují poslední detaily.