Sportovkyně, jež se narodila a stále žije v Golčově Jeníkově, je držitelkou dvou zlatých medailí z mistrovství světa v Helsinkách z roku 1983, ve své sbírce má i olympijské stříbro ze čtyřstovky v Moskvě 1980 a další čtyři tituly z halového mistrovství Evropy. Do historie světové atletiky se však nejvýrazněji zapsala 
26. července 1983, kdy v Mnichově v běhu na 800 metrů zaběhla světový rekord v čase 1:53,28. Ten byl od té doby nepokořen, letos oslavil třicetileté výročí, a je tak vůbec nejdéle trvajícím světovým rekordem v oficiálních disciplínách v atletické historii.

Časem 49,59 dodnes drží i světový halový rekord na 400 metrů. V českých tabulkách je její jméno nejvýše uvedeno v bězích na 100, 200, 400 i 800 metrů. V současné době trénuje v Čáslavi, její nejslavnější svěřenkyní je dvojnásobná mistryně světa Lída Formanová. Jarmila Kratochvílová je i patronkou závodu Běh městem Jarmily Kratochvílové (na snímku).

Ocenění stejného významu obdrželi i další rodáci, kteří proslavili Vysočinu. Medailí byli vyznamenáni ještě herec Lubomír Lipský, sportovní střelec Jan Kůrka (oba pocházejí z Pelhřimova), spisovatel Zdeněk Mahler, rodák z Batelova, a rozhlasová a televizní hlasatelka Kamila Moučková, která pochází z Jihlavy.