V osmičce účastníků nechybí ani národní tým České republiky, který bude na domácí půdě obhajovat zlatou medaili z posledního ME v Holandsku.

Na domácí šampionát se chystá i havlíčkobrodský Hroch Karel Kadečka. „Já ještě nevím, jestli budu hrát. Nominace zatím není uzavřena," uvedl se smíchem na středeční tiskové konferenci a dodal: „Bude hezké hrát před vlastními kamarády a známými. Věřím, že naši fanoušci nám pomohou až na vrchol."

Červencový šampionát je pro evropské reprezentační softbalisty vrcholem letošní sezony. V letní pauze extraligové sezony přijede do Pardubic a Havlíčkova Brodu osm národních týmů, které budou mezi sebou hledat během šesti hracích dní nového šampiona starého kontinentu.

Hlavním adeptem na zlato je v posledních letech naše reprezentace, která tuto trofej získala i na posledním ME v nizozemském Amstelveenu v roce 2012. „Naším cílem je jednoznačně obhajoba předloňského titulu," má jasno reprezentační kouč Tomáš Kusý, jehož tým po minulém úspěchu zůstal téměř pohromadě. „Tým se změnil minimálně. Jsme dobří ve všech herních činnostech, zatímco našim soupeřům vždy aspoň jedna chybí. Můžeme se opřít o kondici, obranu, nadhazování i odpalování. Nemáme v týmu žádnou vyloženou hvězdu, spíše hodně dobrých hráčů," prozradil Kusý.

Český tým budou tvořit hráči z tuzemské soutěže. „Ona je podle mého názoru v současnosti nejlepší v Evropě, a to díky široké hráčské základně a většímu počtu týmů a soutěží. Její úroveň nám zvyšují i cizinci jak ze silných evropských zemí, tak i ze zámoří," říká dlouholetý reprezentant Karel Kadečka, který obléká dres brodských Hrochů.

Podle něj budou největším soupeřem o titul tradičně Dánové, kteří se budou chtít rehabilitovat za čtvrté místo z Holandska.

Přidělení šampionátu do Havlíčkova Brodu si pochvaluje starosta města Jan Tecl. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že bude evropský šampionát v Havlíčkově Brodě a v Pardubicích. My si toho moc vážíme. Je to pro nás jedna z nejvýznamnějších akcí v letošním roce," netajil se spokojený brodský starosta.