Hlavním smyslem akce je upozornit na lhostejnost rodičů a institucí k řešení zneužívání drog dětmi. Akce se také koná k příležitosti mezinárodního dne OSN boje proti drogám, který připadá na 26. červen.

V Havlíčkově Brodě byl Cyklo-běh vřele přivítán. Proběhla diskuze o možnostech efektivního protidrogového vzděláván,í stejně jako bylo představeno efektivní řešení pro ty, kdo už do drog spadly, takzvaný Hubbardův detoxikační program. Také byla kladně hodnocena dosavadní spolupráce s městskou policií. Ta úspěšně používá informace, které díky spolupráci s občanským hnutím Řekni NE drogám, řekni ANO životu získala.

Stejně jako v ostatních 40 městech na trase, probíhala i v ulicích Havlíčkova Brodu pouliční osvětová kampaň, kde byly občanům zodpovídány dotazy ohledně problematiky drog a účinné prevence. Celkem trasa čítá 1200 kilometrů. Tým osmi až deseti cyklistů-běžců, kteří sami žijí život bez drog, urazí tuto vzdálenost za 12 dní. Cyklo-běh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem.