Zato českým závodníkům se stávaly i na tak nevyzpytatelný sport málo vídané věci.

V závodě žen jela doslova skvělou stíhací jízdu Gabriela Soukalová. První tři položky (za sluníčka, sněžení i větru) suverénně vynulovala a před tou poslední měla solidní náskok. Jenže pohádka „Jak se stát vítězkou z dvacáté pozice" se nakonec nekonala.

Dvě chyby na závěr ji připravily o stupně vítězů a dost možná i o zlato. „První tři položky jsem si nepřipouštěla, neměla jsem co ztratit. Jenže pak jsem cítila šanci, ale nevyšlo to. Sice jsem z trestného okruhu vybíhala na bedně, ale věděla jsme, že mě holky převálcují. V medaili jsem nevěřila," přiznala v cíli, když doběhl pátá.

Zmatená Němka

Nečekanou zápletku psal příběh Veroniky Vítkové. Po bronzu ve sprintu v úvodu rychle sjela německé duo Dahlmeierová, Hildebrandová, ale tentokrát na střelnici jistá nebyla. Na prvních třech položkách chybovala čtyřikrát, kalich hořkosti si pak vypila, když jí Franziska Hildebrandová skolila jeden terč.

Ihned na to upozornila rozhodčí, pomoci se jí dostalo až po dlouhé době. „Sice mi pak odečetli pětapadesát sekund, ale zdržela jsem se tam rozhodně déle." Ze 17. pozice se tak posunula jen na jedenáctou, Němka dostala šestiminutovou penalizace. „Omlouvám se Veronice, to se někdy stává," říkala v cíli.

Svou kvalitu prodaly dvě nejlepší běžkyně a zároveň i závodnice letošního Světového poháru. Vyhrála Běloruska Domračevová před Finkou Mäkäräinenovou. Obě chybily čtyřikrát.

Vítková však nebyla jediná z české reprezentace, kdo se stal obětí nevšednosti. Jaroslav Sokup ve stíhačce mužů šel po první ležce na trestné kolo, ač nemusel. „Já blbec jsem tam šel automaticky. Letos se mi sice střelecky nedaří, ale tohle nejde pochopit. Musel jsem se vrátit asi z půlky okruhu, byla to velká ztráta," kroutil hlavou jednatřicátý Soukup.

Nejlepším Čechem mezi muži byl Michal Šlesingr. Na trati se však tentokrát běžecky trápil, přes jednu chybu z pátého místa klesl na jedenácté.

„Dneska jsem se trápil na trati a můžu být rád, že jsem dokázal odstřílet poměrně dobře a udržet se na dobré pozici. Jedenácté místo není ostuda," uvedl Šlesingr a k počasí poznamenal: „Měnilo se to fakt hodně. Chvíli se člověk podíval z okna, byla vánice, pak jsem se šel proběhnout a svítilo sluníčko… Nedalo se stejně moc dobře tušit, jak to bude. Bylo vidět u holek, vyjasnilo se jim, pak začalo sypat, takové kocourkovské."

Český biatlon má za sebou další snový víkend. Stříbro mixové štafety a bronz Veroniky Vítkové ze sprintu to jasně dokumentují. To vše před celkovou návštěvou sto tisíc diváků.

„Atmosféra byla super, diváci nás hnali. Kam se hrabe Německo," dodal za celou výpravu Šlesingr.