Pro českou seniorskou reprezentaci jde o vrchol letošní sezony. V Taškentu bude největší českou mužskou nadějí havlíčkobrodský borec Petr Novák. Havlíčkobrodský deník nabízí jeho medailonek v podobě rozhovoru.

Jaké máte cíle pro mistrovství světa v Taškentu?
Chtěl bych se stoprocentně umístit do první desítky. Čím výš, tím lépe.

Jakých největších úspěchů jste zatím dosáhl?
Nejvíc si vážím pátého místa z mistrovství Evropy juniorů v roce 2008 a desátého místa z mistrovství Evropy seniorů 2010.

Dokážete označit jeden zápas, na který nejraději vzpomínáte?
Dovedu, jde o zápas v repasáži na už zmiňovaném juniorském mistrovství Evropy. Bylo to utkání s Polákem. Díky tomu, že jsem vyhrál, jsem měl poprvé v životě možnost na evropském šampionátu bojovat o nějakou medaili.

Jaké jsou vaše silné a slabé zápasnické stránky?
Jde mi zápas v postoji. Naopak je to horší v parteru, tedy na žíněnce. Většina utkání, které prohraji, se ve prospěch soupeře bohužel rozhodují právě tam. Musím na parteru zapracovat.

Nastupujete v kategorii do 75 kilogramů. Jaká je ale vaše mimozávodní váha?
Asi o sedm kilogramů větší, tedy 82.

Jak se shazuje tolik kilogramů?
První dvě kila mi většinou jdou celkem sama, jakmile se začnu hlídat s jídelníčkem. Ten zbytek postupně odchází s tréninky a právě s upravenou stravou, kdy sice rozhodně nejsem bez jídla, ale vynechávám třeba přílohy a jím jen maso.

Jak jste se dostal vůbec k zápasu?
K němu mě přivedl táta, který byl také zápasníkem. Bylo to už v šesti letech.

Měl jste nějaký sportovní vzor?
Ano, Vítězslava Máchu, což je olympijský vítěz z Mnichova 1972.

Proč bychom měli sledovat zápas? Čím může tento sport zaujmout fanoušky?
Teď po změně pravidel je to myslím mnohem atraktivnější sport, jsou vidět více atraktivní chvaty. Pro ty, kdo mají k bojovým sportům blízko, to určitě může být zajímavá podívaná.

David Nejedlý