„Hřeje nás to u srdce,“ přiznává hlavní pořadatel sobotního HB skate slalom rodea Jiří Wiche z Havlíčkova Brodu. Teoreticky už patří do kategorie otců v letech, ale jízda na skatovém prkně patří k jeho oblíbeným sportům.

„Dřív byl tento sport spojován hlavně s punkem a vším negativním. Policisté nás vyháněli z ulic. Pravda je, že při jízdách bylo pozačátku dost úrazů,“ přiznává Wiche.

Dnes už se podle jeho slov jízda na skateboardu patří do úplně jiné kategorie na zcela jiné úrovni. Havlíčkův Brod je v pořadí třetí město kde se tyto závody konají.

Město Havlíčkův Brod vyšlo skateboardictům vstříc a umožnilo jim pořádat závod v jedné z hlavních městských ulic. „Závod na ulici jako v Brodě, jsem ještě neviděl,“ přiznává další závodník Ivan Rohánek z Olomouce.

Také on má „telecí“ léta dávno za sebou a pamatuje doby, kdy skateboard byl spíš jen zábavné krocení neposlušných prken. „Jezdím pětadvacet let. Zlákaly mě možnosti, které jízda na skateboardu dává. Jízda zkušených borců je téměř akrobatický zážitek,“ konstatuje Rohánek.

Na pomyslnou startovní čáru se v sobotu postavily asi tři desítky skateboardistů z celé republiky. Jejich sestava byla názornou ukázkou, že v tomto sportu není s ohledem na věkovou hranici žádná diskriminace. Na „urampě“ si otloukali kosti tátové v letech i školáci, jako například jedenáctiletý Petr Matouš z Poličky.

Prokázal odvahu až neobvyklou. Jak přiznal, jezdí na skateboardu sotva tři nedělě, ale už si troufne na závody. „Trému nemám, urampu i slalom jsem si už zkusil. Tipuji, že tak čtvrté až páté místo bych mohl získat,“ doufá malý odvážlivec, který právě v sobotu slavil narozeniny a úspěch na závodech by si rád dal jako dárek