„Máme výročí, proto byla od nás organizátorů snaha dostat do Pelhřimova co možná nejlepší závodníky. Zčásti se nám to podařilo, zčásti ne. Bohužel situaci nám zkomplikoval našlapaný termínový kalendář,“ nastínil trenér klubu a hlavní organizátor turnaje Petr Lacek.

Lehké to skutečně neměl. O prvním ryze prosincovém víkendu se v Evropě koná hned několik akcí. Taekwondisté se sejdou na turnaji v Bruselu, hodně tradiční Park Pokal hostí německý Sindelfingen, ve Španělsku je národní šampionát, v Tallinu se koná Ambassador Cup. A v neposlední řadě ti úplně top závodníci změří síly ve finále Grand Prix.

Konkurence pro pelhřimovský turnaj tak je velká. O to více těší, že cesta na klání na Vysočině byla lákavá. „Máme přihlášeno nějakých 370 závodníků. Ještě není po uzávěrce přihlášek, takže přibudou další. Měli bychom se dostat na zhruba loňský počet, kdy jsme měli 420 závodníků. To považuji za optimální,“ vyjádřil se Lacek.

Na třech tatami se sejdou vyslanci ze všech koutů Evropy a nejen odtud. „Letos u nás budou dva bojovníci z Mosambiku, kteří se ale připravují v Evropě. V tomto směru bude mít náš turnaj premiéru,“ pochlubil se organizátor.

Pořadatelé si na svá bedra tradičně naloží pořádné břemeno. Zorganizovat dvoudenní turnaj není snadné, navíc se řada věcí děje pod časovým tlakem. „Bojovat se bude na třech tatami a v hale je můžeme začít stavět až v pátek večer, kdy skončí tréninky basketbalistů. Právě pátek je pro nás organizátory nejtěžší den. Zajistit musíme i instalaci techniky, letos jsme se rozhodli pro nejmodernější video replay a o to složitější přípravy budou,“ čeká Petr Lacek.

Ten se v posledních týdnech změnil i tak trochu v hoteliéra. Pro většinu výprav zajišťuje ubytování. „Snad jen Rusové, pro které je zajímavé skloubit turnaj s výletem, budou bydlet v Praze. Pro zbytek jsem hledal ubytování v okolí. V Pelhřimově jsme obsadili skoro vše, co bylo dostupné. Spát se bude i v Humpolci a na internátě v Kamenici nad Lipou,“ dokresluje monstróznost akce.

Když půjdeme po sportovní rovině, pak favorité na celkové prvenství přijedou hlavně z východu. „Silní budou závodníci z ukrajinského Charkova, počítat se musí s Bělorusy. Hodně početná výprava nám přijede z Maďarska, ale zda bude mít ambice a síly na to turnaj vyhrát, nevím,“ nahlíží do přihlášek Petr Lacek.

Tak trochu skeptický je i směrem k výkonnosti českých klubů. „Před pár týdny bych mezi spolufavority zařadil Hradec Králové, ale klubu se nepovedly poslední dva turnaje. Jsem zvědavý, co předvede Kangsim Praha, který loni vyhrál,“ připomenul.

Pořadatelský klub o týmovou trofej už tradičně usilovat nebude. Při počtu zhruba sta přihlášených závodníků by byl totiž ve značné výhodě.

„Držíme se toho už řadu let a nemíníme na tom nic měnit. Jsem rád, když si pohár za týmové prvenství někdo odveze. Těší mě, že na některých turnajích v zahraničí jsme v tomto směru nalezli následovníky,“ všiml si Lacek.

O sportovní výsledky mu přesto půjde. „Každý z našich závodníků má možnost získat medaili ve své kategorii, což je podle mého názoru dostatečná motivace. Účet budu skládat i já jako trenér, protože hlavně u těch menších dětí dorazí rodiče, aby se podívali, jak jsme se za rok ve výkonnosti posunuli. Nejde mi o vítězství ani porážky, ale o dobré výkony a nasbírané zkušenosti,“ vyjádřil se.

Po oba dva víkendové dny se v hale v Nádražní ulici bude bojovat od 9 hodin.