„Je to mimořádná akce z několika důvodů. Za prvé, mistroství světa nikdy nebylo v České republice a ani ne na evropském kontinentě. Mistrovství světa se vždy konalo v severní Americe nebo v Oceánii a jednou v jižní Africe. Česká republika tímto potvrdila své dominantní postavení v mužském softballe," říká předseda ČSA Gabriel Waage.

Rozhodnutí o uspořádání tohoto mistrovství světa padlo na říjnovém zasedání WBSC (Světová konfederace baseballu a softballu) v Oklahomě. „Nakonec se nám podařilo přesvědčit USA, že je dobré přivést MS poprvé v historii na evropský kontinent. Chceme ukázat světu, že umíme pořádat světové akce a pevně věřím, že to bude mistrovství světa, které se zapíše do dějin jako jedno z nejlepších," přeje si Waage.

Radost z pořádání světového šampionátu neskrýval ani generální manažer klubu Hroši Havlíčkův Brod Dušan Šnelly. "Je to skvělá zpráva pro nás i celý český softball. Mistroství světa je nejprestižnější softballová akce, jakou vůbec můžeme v naší Hippos Areně pořádat."

Šampionát podpoří kraj i město

Pořádání této velice významné akce by se neobešlo, bez podpory kraje Vysočina a města Havlíčkův Brod, které vzájemně podílí více jak třemi miliony finanční podpory. Celkové náklady na pořádání šampionátu jsou předpokládané na šest set tisíc dolarů.

„My jsme v minulosti podporovali spousty sportovních akcí. Ta největší byla v Novém Městě na Moravě, kde proběhl světový šampionát v biatlonu a chceme i nadále podporovat sportovní akce nad rámec kraje Vysočina, což je mistrovství Evropy nebo mistrovství světa. Už jsme finanční prostředky pomáhali Havlíčkovu Brodu při pořádání evropských šampionátů, ale pro MS to bylo složitější a těžší. Museli jsme sdružit více finančních prostředků, přesvědčit zastupitelstvo, že tato akce opravdu přesahuje rámec kraje, České republiky, ale jak tady už zaznělo, tak i Evropy," vyjádřil se k akci náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Česká republika patří na starém kontinentu za softballovou velmoc, muži i ženy se na evropských šampionátech pravidelně umísťují na medailových pozicích.

Čeští softballisté loni na domácí půdě obhájili zlaté evropské medaile. Letos na mistrovství světa v Kanadě dokázali poprvé od roku 2004 postoupit do play-off, kde vypadli až ve čtvrtfinále s Japonskem.

Softballové úspěchy vnímá i starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.

„Chtěl bych poděkovat především lidem, kteří se zapříčinili o to, že se tato ojedinělá akce bude konat v České republice. My si toho v Havlíčkově Brodě moc vážíme, že můžeme být jedním z měst, které bude dějištěm světového šampionátu. Softball v našem městě podporu má, což potvrdilo i jednomyslné hlasování o finanční podpoře na modernizaci Hyppos areny," řekl Tecl.

"V Hippos aréně dojde ke zvětšení kapacity šaten, druhá věc je posílení umělého osvětlení, chceme hrát kvůli divákům i ve večerních hodinách a divácké zázemí budeme určitě řešit pomocí mobilních tribun," upřesnil Waage.

Havlíčkův Brod se tak může těšit na dvacítku světových týmů, které si to za necelé čtyři roky rozdají o titul mistra světa. Ke sportovnímu cíli se vyjádřil reprezentační trenér Tomáš Kusý.

„Chceme se doma ukázat v tom nejlepším světle a skončit do pátého místa či výš."