Věděli jsme, že s postupem do JZČ skupiny nás nečeká nic jednoduchého a jedinou metou do první sezóny pro nás musí být záchrana soutěže v Havlíčkově Brodě pro další sezónu.

Tým mužů trpí nedostatkem „mladé krve" a zkušení borci již většinou nestíhají věnovat tréninku tolik času, kolik by bylo třeba. Jejich rodinné a pracovní povinnosti jim to nedovolují a to je třeba respektovat. Bylo proto potěšující, že se v maximální možné míře snažili zapojit do letní přípravy, která kromě kondičního soustředění (Bechyně) proběhla celá v domácích podmínkách – na venkovních hřištích a v domácí sportovní hale. Podařilo se nám také získat několik posil v podobě hostování – Ivan Protasenja a Zdeněk Dvořák (oba Dolní Cerekev), Jakub Suchánek a Miroslav Štohanzl (oba Nové Veselí) – zatím nenastoupili, Zdeněk Štefáček a Ondra Kršňák (oba Ledeč nad Sázavou) – zatím nenastoupili. Hlavní posilou by měl být pro tým Martin Hačman z Nového Veselí, ale bohužel jeho rodinná a pracovní situace mu zatím nedovolila účast na více než třech ligových utkáních.

Jako herní přípravu jsme pojali dvě první kola Českého poháru, ve kterých jsme postupně porazili druholigové Pardubice a prvoligový Dvůr Králové. V průběhu sezony jsme proto nastoupili do třetího kola Českého poháru proti současnému prvoligovému lídrovi z Nového Veselí a k překvapení všech jsme ho dokázali po výtečném výkonu porazit 31:30 (16:15) a postoupit do osmifinále. Los byl nekompromisní a jako soupeř se nám postavil asi nejslavnější házenkářský klub v ČR, Dukla Praha. Aktuálně vedoucí celek Extraligy byl svou hrou již opravdu někde jinde a s lehkostí nás vyřadil. Plné hlediště havlíčkobrodské haly nám ale bylo odměnou za postup tak daleko.
Ve druhé lize to již taková sláva nebyla. Po dobrém vstupu, kdy jsme získali v prvních dvou utkáních 4 body, jsme se zasekli a ve zbylých osmi utkáních jsme získali pouhé tři body a to je opravdu málo. Bohužel ve většině utkání byl obrázek naší hry podobný – obstojný první poločas a špatný nebo doslova katastrofální druhý poločas. Byla to škoda, hlavně v utkáních, kde jsme hráli „o čtyři body" se soupeři ze spodku tabulky (Zruč n.S., Košutka, Šťáhlavy). Chlapi se z podzimu musí poučit a hrát s chladnější hlavou a chytřeji v rozhodujících momentech jednotlivých zápasů. Nezbývá než se dobře připravit na každý další zápas a bojovat o každý bod.

Pro jaro jsme zahájili přípravu již od 2.1.2016, ale na trénincích se střídá zatím zhruba 8-10 hráčů a to je málo, protože to, co nás sráželo, byla kondice a také sehranost. Velké množství našich technických chyb bez tréninku prostě neodstraníme. Věřím, že se účast na trénincích zvedne a dokážeme tým řádně připravit na odvety v jarní části druhé ligy. V sobotu 7. února proběhne v havlíčkobrodské hale přípravný turnaj za účasti převážně druholigových celků a o týden později jedeme na podobný turnaj do Úval u Prahy a o čtrnáct dní později od 17 hodin již nastoupíme v domácí hale v ligovém utkání proti házenkářům z Třeboně.

Přejme chlapům ať se záchrana podaří a dokáží zachovat druholigovou soutěž v Havlíčkově Brodě i pro další roky, kdy už by do týmu mohli vlít čerstvou krev současní mladší dorostenci.

Výsledky po polovině soutěže
H. Brod – Třeboň 29:24, Č. Budějovice 23:22, Plzeň 22:26, Zruč n. S. 26:30, S. Vršovice 20:35, L. Vršovice 30:26, Košutka 18:29, Libčice 18:29, Šťáhlavy 25:25, Praha 4 24:30.
Hráči kteří nastoupili za tým mužů v lize i v poháru (počet startů/počet branek):
Jaščeg (6/0), Dvořák (2/0), Dočkal.(12/0), Fišer (7/0) – Zich(14/77), Hajčman (6/38), Drozd (5/20), Matějů (12/26), Rezek (9/24), Vondra (14/30), Zich (14/10), Sláma (10/35), Cakl (12/0), Novák (7/0), Kulička (10/16), Drozd (14/20), Rezek (2/0), Protasenja (7/14), Fišer(14/30), Laštovička (2/0).

Tým žen je na sedmém místě

Předsezonním cílem týmu žen byla jednoznačně záchrana v 1. lize, ve které jsme zahajovali druhou sezónu po návratu ze druhé ligy. V polovině letošního ročníku máme výborně nakročeno ke splnění našeho úkolu a možnému bonusu v podobě umístění v horní polovině prvoligové tabulky.

Hráčky týmu žen nastoupily do letní přípravy s chutí a odhodláním. Příprava byla pestrá – kondiční soustředění v kasárnách v Bechyni, výběhy a posilování v havlíčkobrodském parku, cvičení v bazénu na letním koupališti, výjezdy na kolech do okolí Havlíčkova Brodu spojená s koupáním, herní soustředění v Havlíčkově Brodě, … Na domácím přípravném turnaji jsme obsadili 3. místo ze šesti týmů, když jsme podlehli pouze družstvu z Velkého Meziříčí. Kolaps během podzimu přineslo hlavně naše utkání v Českém poháru, ve kterém jsme ostudně podlehli v Bohunicích 21:20 (10:9). Bylo to asi nejhorší utkání žen za poslední dva roky. Ani v podzimních utkáních 1.ligy nebylo vždy všechno bez chyb, ale tým, který se oproti předchozí sezóně mnoho nezměnil, byl na těžké chvíle poměrně dobře připraven. Prohráli jsme pouze s prvními čtyřmi celky současné prvoligové tabulky, v ostatních utkáních jsme vždy dokázali získat body. Držíme si prozatímní 7. místo za 6 výher a jednu remízu, se skóre 286:269. To je opravdu dobrý základ pro jarní utkání, ve kterých se pokusíme vydržet v nastaveném trendu a nastavené hře, která evidentně holky i diváky baví. Odměnou za předvedenou hru v podzimních zápasech, byla nominace našich pěti hráček do týmu Západu, na utkání hvězd 1.ligy.

K tomu, abychom pokračovali v atraktivní hře i v jarních utkáních, jsme naplánovali přípravu již od 2.1.2016. Bohužel holky ji moc nestíhají díky svým studijním povinnostem. Až úspěšně dokončí své zkoušky a zápočty, určitě se uvidíme na trénincích v hojnějším počtu. Poslední přípravou bude účast na mezinárodním turnaji v Otrokovicích tuto sobotu. O týden později již nastoupí ženy v domácí hale k 12. kolu 1.ligy proti lídrovi tabulky ze Zlína.

Výsledky po polovině soutěže
H. Brod – Zlín B 26:31, Most B 23:16, J. Hradec 29:21, Olomouc B 29:35, V. Meziříčí 26:23, Poruba B 32:23, Kobylisy 21:25, Kunovice 27:27.
Hráčky které nastoupily za tým žen (počet startů/počet branek):
Křenková (11/0), Zimová (9/0), Zdarsová (1/0) – Kutlvašrová (11/64), Jůzlová (8/39), Kratochvílová (11/34), Brožová (7/27), Brožová (8/27), Kopicová (8/25), Součková (4/19), Továrková (3/11), Satrapová (7/10), Kubalová (11/10), Stejskalová (2/5), Svobodová (9/3), Kotanová (11/3), Hornová (10/3), Burdová (5/3), Řeháková (1/1), Kubátová (1/1), Brožová (7/1), Herzánová (1/0), Velíšková (1/0), Nováková (3/0).

David Kučera – trenér TJ Jiskra Havlíčkův Brod