Pátečního turnaje O pohár 100 let šachu v Havlíčkově Brodě se zúčastnilo sedmdesát šachistů a šachistek včetně hráčů z Ukrajiny a Austrálie. Turnaj  měl napínavý průběh až do poslední partie. O vítězi a držiteli broušeného poháru, jímž se stal  mistr FIDE Kiril Burdalev z Ukrajiny, rozhodlo až poslední kolo, když do té doby vedoucí hráč Lukáš Karásek z Gordic Jihlava prohrál s Vlastimilem Siebenbürgerem z TJ Žďár nad Sázavou a musel se smířit s druhým místem.

V turnaji byly vyhodnoceny další kategorie: Nejlepší ženou se stala Eva Kořínková ze ŠK SB Světlá nad Sázavou, juniorem Vítek Veselý z Jiskry Havlíčkův Brod, seniorem Jindřich Melich z TJ Pankrác Praha a amatérem Jaromír Kulhánek ze Škrdlovic.

Sobotní turnaj Velká cena Havlíčkova Brodu – Pribináček byl určen pro mládež do 16 let a započítával se do seriálu LVM – KP v rapid šachu. Do havlíčkobrodského hotelu Slunce se k prezentaci dostavil rekordní počet 129 mladých šachistů od pěti do šestnácti let.

Pohár pro vítěze a tablet si z Havlíčkova Brodu odvezl Vojtěch Filip ze  Spartaku Vlašim, který nedal svým soupeřům v devítikolovém turnaji sebemenší šanci.  Na druhém a třetím místě se umístili Vít Kratochvíl a David Mičulka, oba z TJ Náměšť nad Oslavou. Nejlepší dívka, Simona Suchomelová, skončila na čtvrtém místě se sedmi body.

Oba turnaje byly důstojnou oslavou a připomenutím kulatého výročí organizovaného  šachu v Havlíčkově Brodě. Pořadatelé děkují za přízeň městu Havlíčkův Brod a společnostem Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a Pribina – TPK Přibyslav.

Václav Paulík