„Pochopte, to není kvůli tomu, že bychom vám to nemohli říct. My však o tom budeme ještě s dalšími trenéry (Marek Lejsek, Zdeněk Vítek a Jiří Holubec – pozn. autora) odpoledne mluvit. Dáváme to dohromady," usmíval se Rybář a rychle dodal: „Abyste ale neřekli, že jsme na vás zlí, tak prozradím už teď padesát procent klasické smíšené štafety: Veronika Vítková a Ondra Moravec."

„Jenže Gábina Soukalová se málem prořekla, že už je o nominaci rozhodnuto. Sami jsme ji zastavili, že to řeknou trenéři," zazněla námitka z pléna novinářů.

„No, Gábina si myslí, že to ví, ale neví, že neví," pohotově reagoval trenér žen Zdeněk Vítek.

„Když jste prozradil polovinu smíšené štafety, mohl byste nám říct i aspoň padesát procent smíšených dvojic," zazněla další otázka.

„Tak tady vám dám aspoň indicii, nasadíme nejrychlejší střelce. To je v tomhle závodě důležité. Pořadí střelců najdete na stránkách IBU (Mezinárodní biatlonová unie – pozn. autora), když si rozkliknete statistiky soutěžních analýz. Je to v kolonce terčový systém," pokračoval i nadále v zábavné přestřelce Rybář.

Eva a Michal

Tam vykrystalizovala následující jména: Eva Puskarčíková a Michal Krčmář.

Večer po konečném zveřejnění startovní listiny bylo jasno: prognózy byly naplněny. A právě rychlost na střelnici rozhodla ve prospěch Puskarčíkové a Krčmáře. „Variant bylo hned několik, velkými kandidáty byli také Jaroslav Soukup i Jitka Landová, ale rozhodla momentální rychlost střelby," uvedl Rybář.

Klasický mix pak má podle očekávání momentálně nejsilnější možnou podobu. „Pro nás je smíšená štafeta na domácí půdě prioritou a momentálně jedou závodníci s nejlepší formou," uzavírá Rybář.

Páteční program zahájí v 15.10 právě štafetový závod smíšených dvojic, klasická mixová štafeta je na programu od 17.30. Organizátoři prosí, aby diváci přišli do areálu s předstihem, na místa podél tratí pak až na druhý závod.

Co je závod smíšených dvojic

Ve Světovém poháru si dnes odbude premiéru. Už se dříve uskutečnil v Oslu, jako vítané zpestření slouží už léta mezi svátky v Auf Schalke Areně v Gelsenkirchenu.
Ženy, které závod začínají, běží čtyři kola o délce 1,5 km, muži si navíc přidají ještě v závěru o jedno navíc. Liché úseky obstará žena, sudé muž.
Během každého úseku každý absolvují muži i ženy jednu střeleckou položku vleže i vestoje. Celkem tedy každý musí skolit dvacet terčů. Oproti exhibici v Gelsenkirchenu však platí štafetové pravidlo o dobíjení tří ran při každé položce. Pokud ani tak závodník všechny terče neskolí, tak ho čeká trestné kolo, které je však oproti klasickým štafetám pouze poloviční (tedy 75 metrů).
Do závodu smíšených dvojic může každý stát nasadit pouze jeden pár, dle původních pravidel nemohli účastníci startovat v následující klasické smíšené štafetě.
Tato novinka usiluje o zařazení do programu MS (to se povede), od roku 2022 by mohla být i na ZOH.